Bugün

Dünyaca ünlü sahilde, denizin dibi çekirdek kabuğu ile dolu

Antalya'nın Konyaaltı sahilinde deniz tabanındaki çekirdek atıkları, eğitim için dalan dalgıçların kamerasıyla görüntülendi. Karada tüketilen çekirdek kabuklarının rüzgar ve dalgayla denizin dibinde bir tabaka oluşturduğu görüldü.

19 Kasım 2023 - 18:21
Güncelleme: 19 Kasım 2023 - 18:23
TAKİP ETTAKİP ET

Antalya'nın dünyalarca ünlü Konyaaltı sahilinde deniz tabanındaki çekirdek atıkları, eğitim için dalan dalgıçların kamerasından kaçmadı. Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyeleri, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu öncülüğünde Konyaaltı Sahili'ne eğitim dalışı gerçekleştirdi.

DENİZİN DİBİNDE TABAKA OLUŞTURUYOR

Su altı canlılarını incelemek için görüntü alan grubun kamerasına kirlilik tabakası takıldı. Deniz tabanını tarla gibi kaplayan kirliliği, ilk önce ağaç yaprağı zanneden grup üyeleri, dalgayla hareket eden çöplerin çekirdek kabuğu olduğunu belirledi. Karada tüketilen çekirdek kabuklarının rüzgar ve dalgayla denizin dibinde bir tabaka oluşturduğu görüldü.

DENİZ CANLILARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Topluluğu üyesi Yusuf Şamil Arslan, yaptığı açıklamada, eğitim için dalış yaptıkları deniz altında ilk defa kirlilik tabakası gördüklerini söyledi. Deniz dibinde ciddi derecede çekirdek kabuğu ile karşılaştıklarını belirten Arslan,

"Genelde plastik şişeler görüyorduk. Bu sefer çekirdek kabukları ile karşılaştık. Deniz canlıları bu atıklardan olumsuz etkileniyor. Vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor. " ifadelerini kullandı.