23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na sayılı günler kaldı. Binlerce veli ve öğrenci 23 Nisan 2024 Salı günü okulların tatil olup-olmadığı sorusunun yanıtını arıyor. Antalya'da 23 Nisan Salı günü okullar tatil olacak mı? 23 Nisan’da veliler çocukları ile keyifli vakit geçirmek için Antalya’da nerelere gidebilir? İşte, bu sorularının cevaplarını sizler için derledik…

23 NİSAN’IN ANLAM VE ÖNEMİ

23 Nisan 1920 tarihi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının en anlamlı devrimlerinden biri olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. Bu anlamlı günü Atatürk, Cumhuriyet'in gözbebeği olan çocuklara armağan etmiştir. Bu yüzden her yıl 23 Nisan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanır.

Atatürk Meclis Önünde

23 NİSAN’DA OKULLAR TATİL Mİ?

23 Nisan’ın yaklaşmasıyla birlikte velilerin ve çocuklarında en merak ettiği şeylerden biri “23 Nisan Salı günü okulların ve işyerlerinin tatil olup olmadığı” sorusu oldu. Antalya'da 23 Nisan Salı günü okullar tatil olacak. Devlet daireleri 23 Nisan günü yarım gün olarak çalışırken özel sektörde de ise resmi tatil uygulaması geçerli kılınacak. 22 Nisan Pazartesi günü ise okular açık olacak. 

23 NİSAN'DA ANTALYA'DA NELER YAPILABİLİR? 

23 Nisan Salı günü okulların tatil olması ve devlet dairelerinin yarım gün olmasıyla veliler, bugünü çocuklarına ayırmak istiyor. İşte 23 Nisan günü Antalya’da çocuklar ile gidilebilecek ve yapabilecek etkinlikler:

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 19 Mayıs Pazar günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 19 Mayıs Pazar günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...
 • 23 Nisan'da çocuklarınız ile yapılabilecek ilk etkinlik, Antalya Lunaparkına gitmektir. Lunaparktaki oyuncaklara binerek, çocuklarınızın eğlencesine şahit olabilirsiniz veya dünyanın en büyük 2"inci dönme dolabına binerek Antalya’nın o eşsiz manzarasına çocuklarınız ile bakabilrsiniz.

 • Her köşesinde farklı eğlencelerin yer aldığı The Land of Legends 23 Nisan'da çocuklarınız ile gidilebilecek en uygun yerlerden biri. Theme Park'ta 5D sinema, çılgın nehir, dalga havuzu ve Typhoon Coaster gibi birbirinden keyifli etkinlikler ile gün boyu çocuklarınız ile güzel vakitler geçirebilirsiniz.

 • Antalya Hayvanat Bahçesi 1000 dönümlük ormanın içerisinde yer alan, toplamda 270 türe ve 7 bin hayvana ev sahipliği yapan benzersiz bir yerdir. 23 Nisan'da çocuklarınınızı buraya getirip hem sizin hemde çocuklarınızın daha önce görmediği türde ve cinste hayvanları görme fırsatını elde edebilirisiniz.

 • Çocuklarınız ile Antalya ParkFuntastic’e gidebilirsiniz. Doğa ile iç içe olan bu ortamda çocuklarınız ile ATV safari yapıp, 900 metre uzunluğunda ve saatte 50 km kadar hıza ulaşan dağ kızağına binebilirsiniz. İniş sırasında muhteşem Antalya manzarasını görebileceğiniz zipline ve her yaştan insana hitap eden lunapark ile harika bir gün geçirebilirsiniz.

 • Antalya Teneffüs Park 20 farklı oyun alanının ev sahipliği yapıyor. Oyun atölyesi, mini disco, masal ağacı, interaktif drama etkinliği ve survivor pentatlon parkurunun olduğu bu parkta çocuklarınız için her türlü eğlence mevcut.

 • Yoğun hayat temposundan yorulmuş ama çocuklarınız mutlu olması için onlarla vakit geçirmek istiyorsanız, o zaman sizler için en uygun yer alışveriş merkezlerindeki çocuklara özel oyun merkezleri olacaktır.

 • 23 Nisan’da çocukları ile birlikte yemek, yemek isteyenler de olacaktır. Fakat dışarıda yemek yemenin maliyeti göz önüne alınca bu veliler için göz korktucu olabilir. Fakat eğer çocuklarınızla birlikte 23 Nisan’da güzel bir yemek, yemek isterseniz size en uygun yer Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi Sosyal Tesisleri’dir. Bu yerlerde ucuza yemek yiyebilirisiniz. Ayrıca bu tesislerde donmuş gıdalar yerine günlük gıdalar kullanılıyor. 

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 19-20 ve 21 Nisan tarihlerinde Cam Piramit’te 15. Satranç Turnuvası düzenlenecek. Turnuvada 5-6 yaş ve 7-12 yaş arası çocuklar çeşitli kategorilerde yarışacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından 2015-2018 doğumlu çocukların katılımıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Futbol Turnuvası düzenlenecek.

 • 20 Nisan Cumartesi ve 21 Nisan Pazar günü Cam Piramit Kral Yolu’nda kurulacak sahnede 13.00-19.30 saatleri arasında Uluslararası Çocuk Dans Gösterileri yer alacak. Etkinlikler kapsamında dev maskotlar, şişme oyun parkları, ahşap oyun istasyonları, panayır oyunları gibi birbirinden eğlenceli etkinlikler olacak. Uçurtma Şenliği’nde ise çocuklar renkli ve keyifli anlar yaşayacak. Aynı alanda gün boyu konserler, renkli gösteriler, maskot şovlarla Antalyalı çocuklara unutamayacakları bir bayram yaşatacak.

 • 23 Nisan Salı saat 16.00 da Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Kepez Belediyesi işbirliği ile Dokuma Park’ta 25. Uluslararası Antalya Çocuk Festivali Gala Gösterileri, Dünya ülkelerinde şehrimize gelen misafir çocuklarla gerçekleştirilecek.

 • 23 Nisan Salı 14.00-15.00 saatleri arası Cam Piramit Kral Yolu sahnesinde Kazakistan'ın Astana şehrinden gelen tasarımcılar Dayana Alimbayeva, Ayaulym Nursultan ve Dar Diamond’un tasarladığı geleneksel ve modern kıyafetler 16 çocuk model tarafından beğeniye sunulacak.

 • Son olarak her çocuğun izlerken büyülendiği Türk Yıldızları 23 Nisan Salı günü saat 16.00’da Konyaaltı Sahili’nde çocuklara özel bir gösteri yapacak.  

   

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP