Her yıl milyonları ağırlayan Antalya’da turizmde kalifiyeli eleman sorunu her geçen gün büyüyor. Turizm sektöründe yabancı istihdamının arttığını söyleyen Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ümit Akduman, özellikle Kenya, Brezilya ve Gana gibi ülkelerden kayıt dışı turizm çalışanlarının istihdam edildiğini söyledi. 

TURİZMDE KALİFİYE SON DERECE DÜŞTÜ

Turizm işletmelerindeki lojmanların koşullarının çalışanlar açısından yetersiz olduğunu öne süre Akduman,”Yabancı istihdamı geçen seneye göre daha da artıyor. Geçtiğimiz gün bir toplantıda 500 kişilik iki otelin lojmanında dolu ve yer bulunamadığı söylendi. Otellerin mevcut lojmanlar yetmiyor.  Aynı zamanda çalışanların hiçbiri turizm sektörünün içerisinden değil. Turizm çalışanlarında kalifiye son derece düştü. Yani beş yıldızlı otellerde bir yıldızlı bile olmayan hizmet veriliyor” dedi.

Otel Çalışanı Garson

"30 BİNDEN FAZLA KAYIT DIŞI TURİZM ÇALIŞANI VAR"

Antalya turizminde kalifiyeli eleman sıkıntısının giderek daha da derinleştiğini söyleyen Akduman, "Turizm çalışanlarının Antalya’da turizmde çalışan 30 binden fazla yabancı kayıt dışı çalışıyor. Kırgızistan, Kazakistan, Filipinler, Kenya, Brezilya ve Gana bir dünya yabancı turizm sektöründe yer alıyor. Bir otelin içinde 500 çalışandan sadece 20 kişi turizm sektörü içinden geliyor. Yüzde birlere bile gelmeyecek oranda kalifiyeli eleman istihdam ediliyor" ifadelerini kullandı. 

"TÜRKLERİ ÖTELEYİP YABANCILARI İŞE ALDILAR"

Turizmde Türkleri öteleyip yabancıları talep edildiğini belirten Akduman, sektörde sorun teşkil ettiğini belirtti. Akduman, "İş verenler yabancıları daha fazla öncelediği için günümüzde turizmde Türkler yerine yabancılar var. Bu nedenle Türkler turizmden uzak duruyor. Yoksa 7 yıl önce bu kadar yabancı istihdam edilmiyordu ve toplumda sorun teşkil etmiyordu. Şimdi daha az ücretlerle daha kötü şartlarda çalıştırılıyorlar. Şimdi de Türkler turizmde çalışmak istemiyor diye bahane üretmeye başladılar. Türkleri öteleyip yabancıları işe alırsanız işte böyle sorunlar yaşanır. Artık turizmde kalifiyeli eleman sıkıntısını yetkililerde farkına vardığı için onlar da bir dönüşüm içerisindeler" dedi. 
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN