Aralarında Mersin’in de bulunduğu 8 farklı ilde yapılacak enerji projeleri için bazı taşınmazların acele bir şekilde kamulaştırılması için alınan karar dün gece itibariyle Resmi Gazete'de yayınlandı. 

ELEKTRİK PROJELERİ İÇİN KAMULAŞTIRMA

Mersin ve 8 farklı ilin listede olduğu yeni yapılacak enerji projeleri için bazı taşınmazların kamulaştırılması için alınana karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Yayınlanan karara göre Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'ne (TEİAŞ) ait Manisa'daki "Kestanederesi RES TM-Alaşehir TM Enerji İletim Hattı Projesi" kapsamında bazı taşınmazlar TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

ARALARIN ’DA MERSİN DE VAR

Ayrıca; Ankara, Ardahan, Çankırı, Gaziantep, Hatay, Kars ve Mersin'de 8 farklı enerji nakil hattının yapımı amacıyla belirtilen güzergahlara isabet eden taşınmazların Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANAN KARAR

Dün gece saatlerinde Resmi Gazete'de yayınlanan kara göre kamulaştırılacak yerlerin listesi şöyle:

  • Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'ne (TEİAŞ) ait "154 kV Birecik OSB Transformatör Merkezi Projesi" kapsamında bazı taşınmazlar TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması kararı alındı.

  • Kırklareli'de Airres-4 RES Elektrik Üretim Tesisinin kapasite artışı için gerekli olan bazı taşınmazların tapuda Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

  • Bağlantı anlaşması uyarınca tesis edilecek "154 kV R3-Elazığ-1 RES TM-154 kV Maden TM Enerji İletim Hattı Projesi" ve "154 kV Gönen-Çan Girdi Çıktı Ihlamur RES TM Enerji İletim Hattı (Hat 1 ve Hat 2 Kısmı) Projesi" kapsamında bazı taşınmazlarda direk yerleri mülkiyet şeklinde, iletken salınım gabarisi ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle TEİŞA Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırma yapılacak.

Kaynak: AA