Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, tarımın başkenti Adana'da çiftçinin perişan olduğunu söyledi. Doğan, Haziran ayının ilk gününden bu yana aşırı sıcaklar nedeniyle Çukurova'da turfanda yetişen tarım ürünlerinin tamamının zarar gördüğünü belirtti.

TARIM ÜRÜNLERİ TAMAMEN YANDI! 

"Şu an kavun tarlasındayız, 50 dönüm kavunun tamamı aşırı sıcaklardan dolayı kurudu. Biz araçla buraya gelirken hava sıcaklığı 43 dereceyi gösteriyordu. Aşırı sıcaklıktan dolayı Adana'nın tamamında, karpuz, kavun, domates biber kalmadı. Bir çok üründe de zarar oluştu" diye konuşan Doğan, sadece geç çıkan karpuzlarda sıkıntı olmadığını ancak diğer ürünlerin tamamının yandığını vurguladı.

ÇİFTÇİLERİN DESTEĞE İHTİYACI VAR 

Doğan, çiftçilerin borç ertelemeyle bu sorunun çözülemeyeceğini, acilen desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Bölgede yetişen tüm ürünlerin rüzgara ve sıcağa karşı TARSİM kapsamına alınmasını talep eden Doğan, "Adana ilinin afet kapsamına alınmasını istiyoruz, yoksa Adana'nın çiftçisi bitti, ayakta zor duruyor. Karpuzları toplayacak kamyon bile bulunmuyor. Nakliye fiyatları yükseldi. Şu an çiftçimiz zor durumda, çiftçimize acilen destek bekliyoruz." dedi.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK Mİ?

Doğan, sadece geç çıkan karpuzlarda sadece sıkıntı olmadığını ancak diğer ürünlerin tamamının yandığına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“ Çiftçimiz bu tarlaya sera yapmıştı ve şu an tarlasını sürüp ikinci ürünü hazırlamaya başlayacak. 2024 yılının hükumetimiz tarafından Adana'da afet yılı ilan edilmesini bekliyorum. Bu sorun borç ertelemekle çözülecek bir sorun değil. Çiftçimiz şu an sıkıntılı, çiftçimizin borcunu ertelemekle biz bu sezonu kapatamayız. Narenciye, mısır, pamuk gibi ürünlerde de sıkıntılar var. Adana ilinin afet kapsamına alınmasını istiyoruz, yoksa Adana'nın çiftçisi bitti, ayakta zor duruyor. Karpuzları toplayacak kamyon bile bulunmuyor. Nakliye fiyatları yükseldi. Şu an çiftçimiz zor durumda, çiftçimize acilen destek bekliyoruz. Bölgemizde yetişen tüm ürünlerin rüzgara ve sıcağa karşı TARSİM kapsamına alınmasını istiyoruz. Araçlar nasıl kaza yaptığında sigorta tarafından mağduriyeti karşılanıyorsa, TARSİM yaptıran çiftçimizin de zararının bu şekilde karşılanmasını istiyoruz.”

Bundan yaklaşık iki hafta öncede yağan doludan dolayı çiftçinin mahsulü zarar görmüştü.

Kaynak: İHA