Adana'nın Kozan ilçesinde, vefat edenlerin fotoğraflarıyla dolu nostaljik bir kahvehane var. Bu kahvehaneye "Ölüler Kahvesi" deniyor. İlginç olan ise Kozan'da herkesin bir lakabı olması ve bu lakapların kahvehanede de kullanılıyor olması. Hatta her bayramda ölenler için mevlit okunuyor ve dua ediliyor.

PAÇACI, OMZU GENİŞ, TİLKİ... HERKESİN LAKABI VAR 

Kahvehanenin işletmecisi Nejat Karataş da "Kahveci Nejat" olarak tanınıyor. Karataş, "Eski Kozanlıların hepsinin bir lakabı var. Balık İsmail, omzu geniş, tilki, kahveci, paçacı gibi. Şu an 800 kişiyi geçti fotoğraflarımız. Yeni kuşaklarda lakap yok ama biz ve bizim büyüklerimiz hep burada birbirlerini lakapları ile tanır. Bizler de bu geleneği sürdürüyoruz. Her bayram bir araya geliyoruz ve ölmüşlerimize dua ediyoruz mevlit okutuyoruz" diyor.

AİLENİN GEÇMİŞİ BAZ ALINIYOR 

Kahvehane sakinlerinden Şuayip Sönmez de "Bizim burada herkesin bir lakabı var. Burada lakap koyarken ailenin geçmişleri baz alınır" diyor. Bülent Türküseven ise lakabının "Paça Bülent" olduğunu belirterek, "Benim dede mesleğim olduğu için 'Paça Bülent' derler. İlk torun olmuşum. Yiğit namı ile anılır derler ve Kozan da yiğit yatağı" diyor.

Kaynak: İHA