Adana’da Ceyhan, Çukurova, İmamoğlu, Karataş, Sarıçam, Seyhan, Yumurtalık ve Yüreğir ilçelerinde başlayan ilkbahar dönemi otlatması 15 Temmuz'da sona erecek. Aynı ilçelerde sonbahar dönemi otlatması ise 15 Ekim -1 Aralık tarihleri arasında yapılabilecek. Otlatmalar Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Pozantı ilçelerinde 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Geri kalan Karaisalı ve Kozan ilçelerinde ise ilkbahar dönemi otlatması 1 Nisan - 15 Temmuz tarihleri arasında, sonbahar dönemi otlatması ise 15 Ekim - 15 Kasım tarihleri arasında yapılacak. 

KOYUN VE KUZULAR ÖZGÜRLÜKLERİNE KAVUŞTU 

Merada, ıslah ve amenajman çalışması ile kış döneminde büyüyüp gelişen otlar, yörede hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvancılık yapanlar için büyük bir yem kaynağı. Otlatma sezonunun açılmasıyla birlikte günde iki kez meraya çıkan koyun ve kuzular doyasıya karınlarını doyuruyor. Kış boyunca ağıllarda kapalı kalan ve maliyeti yüksek olan yemlerle beslenen kaoyun ve kuzular meraya çıkmanın keyfini çıkardı.

Ovaa

MERALAR HAYVANLAR İÇİN MALİYETSİZ BESİN KAYNAĞI 

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Ceyhan Kaymakamı Ramazan Kurtyemez ile Mercimek Mahallesi’nde bulunan merada otlatma sezonu açılışına katıldı. Bölgenin en büyük merası olan hayvancılıkta önemli yeri olan meraları ıslah etmek için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çalışmalar yaptıklarını belirten İl Müdürü Kökçüoğlu, “Meralarımız bizim içim önemli bir yem kaynağı. Üreticilerimiz hayvanlarını burada sezon boyunca otlattığı zaman büyük bir yem girdi maliyetinden kurtulmuş oluyor. Meralarımızı hayvancılığımızın devamlılığı açısından koruyup, belirlenen otlatma planı çerçevesinde otlatma yaptırmalıyız" dedi. 
 

Kaynak: İHA