Adana'nın Kozan ilçesinde yaşayan 75 yaşındaki Mehmet Avcı, 27 yaşından beri muhtarlık yapıyor. Son 10 dönemdir görevde olan Avcı, 31 Mart seçimlerinde yeniden muhtar seçildi.Kendisi, 48 yıllık görev süresi boyunca 18 başbakan, 7 cumhurbaşkanı ve 19 vali görmüş. Köy halkına hizmet etmek için elinden geleni yaptığını söyleyen Avcı, emekli olduktan sonra bile hizmet etmeye devam ettiğini ifade etti.

MUHTARLIK SÜRESİNCE 7 CUMHURBAŞKANI, 19 VALİ, 18 BAKAN GÖRDÜ

Adana Kozan'ın Özbaşı Mahallesi'nde 27 yaşından bu yana muhtar seçilen ve 10'uncu döneminde de 50 oy alarak yeniden göreve gelen 75 yaşındaki Mehmet Avcı, köyde hizmetleri ve 48 yıllık görev süresiyle takdir topluyor. Mazbatasını alan Avcı, "İlk seçimimde bir de bu seçim bana rakip çıktı. Yıllardır rakibim yoktu. 2 rakibim vardı. Ben 50 oy aldım rakiplerim 20-21 oy aldı. 115 seçmenimiz var. 7 cumhurbaşkanı değiştirdiğimi hatırlıyorum. 19 vali değişti Adanamızda, çok kaymakam değişti. Hepsini gördük şükür. 18 de başbakan değişti" dedi.

Antalya'daki feci kazada motosiklet sürücüsü metrelerce sürüklendi Antalya'daki feci kazada motosiklet sürücüsü metrelerce sürüklendi

"KÖYLERDE MUHTARLIK SÜRMELİ"

Köy halkı için fedakarca çalıştığını söyleyen Avcı, "1974 yılında yeşil bir cip almıştım ve vatandaşa hizmet ettim. Sonra kamyon aldım herkese koşmaya çalıştım, köylümü sırtımızda taşıdım. Onlar da sağ olsun her seçimde takdir ettiler görev verdiler. Ben sadece köyüm değil tüm çevre köylere de yardım ederdim. Çalışıp emekli olsam 2 kere emeklilik hak etmiştim. Muhtarlara önerim köylüyü ayrıştırmaz, birlik beraberliği sağlar ise halk takdir ediyor. Seçim bittikten sonra seçim unutulur, hizmet başlar. Herkese eşit olursan her zaman sevilir sayılırsın" diye konuştu. Türkiye'de muhtarlık tartışmaları ile ilgili köylerde muhtarların halkın sorunlarını çözmede etkili olduğunu aktaran Avcı, "Bence köylerde muhtarlık sürmeli. Ancak merkez mahallelerde ben şahsen gerekli görmüyorum. Arkadaşlar gücenmesin. Köylerde elektrik, yol, su tüm eksiklikleri muhtar aracı olup koşturur. Ama merkezlerde zaten polis orada, belediye, kaymakamlık orada. Köylerde muhtarlık daha çok aktif ama merkezde pek gerek yok diye düşünüyorum" dedi.

"MUHTARIMIZIN BAŞARISININ SIRRI..."

Muhtarın en büyük destekçisi olan eşi Hatice Avcı ise, "Muhtar eşi olmak zor diyemem, sağlığımız yerinde olursa zor değil. Eşimin misafirlerini elimden geldikçe güzel ağırlamaya çalıştım" diye konuştu. Mahalle sakinlerinden Zahide Kılıç ise muhtarın iyilik ve yardımsever bir insan olduğu için mahalle sakinlerinin desteğini aldığını belirterek, "Muhtarımızdan Allah razı olsun. Başarısının sırrı çocuk bile olsa hizmet etmeyi sever" dedi. Muhtar Mehmet Avcı mahallesinde bazı bölgelerin asfalt eksiği olduğunu ifade ederek, şimdi onu yaptırmak için çalıştığını kaydetti.

Kaynak: İHA