Adana’nın Kozan ilçesinde 2 Haziran Kozan’ın Fransız işgalinden kurtuluşu nedeniyle her yıl sabah saatlerinde başlayan törenler bu yıl LGS sınavına denk geldi. Öğrencilerin sınavda kutlama seslerinden etkilenmemesi için tören Kuva-i Milliye mücahitleri ve ilçe protokolü tarafından akşam saatine alındı. 

ADANA’NIN KURTULUŞUNUN 104’ÜNCÜ YIL ETKİNLİKLERİ AKŞAM YAPILDI

Tören  Kozan Kalesinde atılan top atışı ve tarihi Hoş Kadem Camiden Hürriyet Kızının kurtarılması ile başladı. Kozan Hoşkadem Camiinde Fransızların işgal bayrağı indirilerek Kozan kurtuluşunda yer alan kahraman şehitlerin torunları Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği üyeleri ile birlikte Hürriyet Kızı Türk Bayrağı ile camiden çıkarıldı, Saimbeyli Caddesinde kurtuluş yürüyüşü gerçekleşti. Türk Büyükleri Meydanında Kurtuluş Mücadelesinde Şehit Kaymakam Saim Bey’in kabrinden teslim alınan Türk Bayrağı gençler tarafından Kozan Belediye Başkanı Mustafa Atlı’ya teslim edildi. 

‘ÖĞRENCİLERİMİZİN GELECEĞİ İÇİN BÖYLE BİR FEDEKARLIK YAPTIK’

Adana Kuva-i Milli’ye Derneğinden Mustafa Zeki Apaydın ise öğrenciler için fedakarlık yaptıklarını ifade ederek yaşanan milli mücadeleyi aktarmak adına Adana’dan etkinliklere katıldıklarını ifade etti. Kozan Belediye Başkanı Mustafa Atlı Ermenilerin soykırım yalanlarına Kozan’da yaşanan milli mücadele döneminde Türklerin fırınlarda diri diri yakıldığı tarihi gerçeklerin bölgede hala dün gibi durduğunu ifade etti. 


                                      
 

Kaynak: İHA