Adana’da Yüreğir ilçesinde bulunun 1930 yılında ibadeet açılan ‘Yeşil Cami’ bahar ayının gelmesiyle yeşilliklerine kavuştu. Duvarları, kubbesi ve minaresini saran sarmaşıklar nedeniyle 'Yeşil Cami' olarak anılan Köprüköy Camii, filmlere ve dizilere konu olurken yıllın her ayı binlerce yerli ve yabancı turisti de ağırlamaya devam ediyor.  

Isparta'da elektrik kesintisi: 23 Mayıs Perşembe günü kesinti uygulanacak ilçelerin listesi... Isparta'da elektrik kesintisi: 23 Mayıs Perşembe günü kesinti uygulanacak ilçelerin listesi...

ADANA’NIN MEŞHUR CAMİSİ TEKRARDAN YEŞİLLENDİ

Merkez Yüreğir ilçesi Köprülü Mahallesi Seyhan Nehri kıyısında 1930 yılında ibadete açılan Köprüköy Camii'ne, yaklaşık 55 yıl önce Gülek Boğazı'ndan getirilen bir kök sarmaşık dikildi. Aradan geçen yıllar içinde o sarmaşık yeni kökler saldı ve caminin duvarlarını, kubbesi ve minaresini sarmaya başladı. Cami yeşile bürününce, adı da 'Yeşil Cami' olarak değiştirildi. Caminin avlusu da begonya ve gül türlerinin yanı sıra lavanta, nar, nergis, defne ve gelin duvağı gibi çok sayıda bitki türüyle adeta botanik bahçesine dönüştü

“YERLİ VE YABANCI TURİSTLER SIK SIK BURAYA GELİYORLAR”

Vatandaşlara huzur veren cami, birçok dizi ve filmde de yer alarak ismini duyurmaya devam ediyor. Cami müezzini İbrahim Aydın, "Bu sene de sarmaşıklarımız açtı. Sarmaşıkların yanı sıra güllerimiz ve birçok çiçek türü de var. Yerli ve yabancı turistler sık sık buraya geliyorlar. Çok uzaklardan gelip fotoğraf çekiyorlar. Gelen kişiler caminin içerisini de geziyorlar. Böyle ziyaretçileri gördüğümüz zaman çok mutlu oluyoruz. Burada zaman zaman 20'ye yakın çiçek türü oluyor. Burada hiçbir zaman gül ve çiçek eksik olmuyor" ifadelerini kullandı. 

“İNTERNETTEN NUMARAYI BULUP BENİ ARAYAN ÇOK OLDU”

Cami cemaatinden Mustafa Durur ise herkesi camiye davet ederek, "Sarmaşıklar kuruyor ama her sene tekrar kavuşuyoruz. Burada oturanlar mahallemizin yerlisi ve bu güzellik ondan kaynaklanıyor. Burada çok güzel bir atmosfer var. Bir dönem muhtarlık yapmıştım, internetten numarayı bulup beni arayan çok oldu. Buranın adresini soranlar oldu ve birçoğuna fotoğraflarını yolladım. Burayı gelip görsünler mahallemiz, insanımız ve camimiz çok güzel" diye konuştu. 


                                 

Kaynak: İHA