Senegal'de cumhurbaşkanı seçiminin ertelenmesini protesto etmek amacıyla ülke çapında gösteriler düzenlendi. Sivil toplum örgütleri ve muhalif cumhurbaşkanı adaylarının çağrısıyla başkent Dakar'daki Nation Meydanı'nda seçimin ertelenmesini protesto etmek için toplanan göstericiler, güvenlik güçlerinin sert müdahalesiyle karşılaştı.

ARAÇLAR ATEŞE VERİLDİ

Meydanın etrafında yoğun güvenlik önlemleri alan jandarma göstericileri dağıtmak için sık sık biber gazı kullandı, göstericiler de taşlarla karşılık verdi. Göstericiler, güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine bölgedeki birçok aracı ateşe verdi, bazı sokaklarda lastik yakarak barikat kurdu. Dakar'daki birçok cadde ve sokak savaş alanına döndü, ana yolların bir kısmı, hem göstericilerin hem polisin kurduğu barikatlar nedeniyle ulaşıma kapandı.

Nişanlısıyla Türkiye'ye tatile gitti, dönüşte Almanya'ya girişine izin verilmedi Nişanlısıyla Türkiye'ye tatile gitti, dönüşte Almanya'ya girişine izin verilmedi

JANDARMADAN SERT MÜDAHALE

Bir grup gösterici de ertelenme kararına ilişkin geçen hafta düzenlenen protestoları canlı yayınlayan ve "şiddete teşvik ettiği" gerekçesiyle yayın lisansı iptal edilen Walf TV binası önünde toplandı. Orada da jandarma göstericilere sert müdahalede bulundu. Öte yandan 14 cumhurbaşkanı adayı, Cumhurbaşkanı Macky Sall'in imzaladığı seçimin ertelenmesine olanak veren kararnamenin askıya alınması için Anayasa Mahkemesi'ne dilekçe verdi.

Dakar'ın yanı sıra Saint-Louis, Mbour, Mbacke, Ziguinchor, Louga, Richard Toll olmak üzere birçok kentte de göstericiler sokağa çıktı ve polisin sert müdahalesiyle karşılaştı. Bazı eylemcilerin Fransız bayrağı yaktığı görüldü.

Kaynak: AA