Kazakistanlı iki öğrenci Bolaşak Uluslararası Bursu kapsamında Akdeniz Üniversitesi'nde staj yapma hakkı kazandı. Kaliteli eğitimin yanında sosyal ve kültürler olanakları sağlayan Akdeniz Üniversitesi, eşsiz kampüsüyle uluslararası öğrencilerin gözdesi halinle geldi. Kazakistan, bugüne kadar Bolaşak programıyla 15 binden fazla lisansüstü Kazak öğrenciyi, ülkelerine geri dönmeleri şartıyla tüm masraflarını ödeyerek 1993 yılından beri yurt dışına göndermeye devam ediyor. 

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİN KENETLENMESİNE DESTEK

Bolaşarak Uluslararası Bursu hakkında detaylı bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Prof. Dr. İrfan Turhan, "Bolaşak Uluslararası Bursu, Kazakistan tarafından burstan yararlananların Kazakistan'a dönmeleri koşuluyla tüm masrafları ödenerek yurtdışında eğitim görmeleri için verilen bir burstur. 1993 yılında uygulanmasından bu yana, 15 binden fazla öğrenciye burs verilmiştir. Lisansüstü programlara kayıtlı Kazak öğrencilerin yanı sıra farklı alanlarda çalışan kişilerde bu burstan yararlanabiliyor. Burs süresi 3-12 ay arasında değişiklik gösterebiliyor" ifadelerine yer verdi.

500 BİLİM İNSANINA EĞİTİM DESTEĞİ

Bursun Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in talimatıyla verildiğini söyleyen Turhan,  "İleri bilimsel teknolojilerin aktarılması amacıyla dünyanın önde gelen araştırma merkezlerinde 500 bilim insanına yıllık staj imkânı sağlandı. Bu kapsamda 500 bilim insanının katıldığı staj yarışmasının kazananlarından iki öğrenci Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü'nde staj yapma hakkı kazandı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü olarak stajyerler için seçtikleri çalışma alanındaki bilgilerini derinleştirmenin yanı sıra mesleki becerilerini geliştirmeleri için eşsiz bir fırsat sunuyoruz.  Ayrıca bu burs programı sayesinde iki ülke ilişkileri de gelişiyor, halklar kenetleniyor" dedi.


 

Muhabir: YEŞİM ERTAN