Muğla’nın en önemli tatil yerlerinden biri olan ve her yıl binlerce yerli yabancı turiste ev sahipliği yapan Akyaka Kadın Azmağı bu yıl turistlerin uğrak noktalarından biri oldu. Tekne turları ile ünlü olan derenin sorumlu firmanın otları temizlememesi sonucu otlar çok fazla büyüdü ve derede yüzmek isteyen vatandaşlar için tehlikeli bir hale geldi. 

KADIN AZMAĞINDAKİ TEKNE TURLARI 

Muğla bölgesinde özellikle günübirlik tatilcilerin en fazla tercih ettiği Akyaka Mahallesindeki Kadın Azmağındaki tekne turları vatandaşların büyük ilgisini çekiyor. Her yıl yerli yabancı birçok ziyaretçinin ilgisin cezbeden dere, yarım saatlik tekne turunda başta ördek ve kaz olmak üzere çok sayıda kuş türünün yanında yeşilin her tonunun yer aldığı habitat ile eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor. 

DEREDEKİ OTLAR TEHLİKE SAÇIYOR 

Her yıl sezon öncesi Akyaka Kadın Azmağının temizlik ve bakımını yapan MUÇEV, bu yıl sezon başlamasına rağmen geçtiğimiz yıllarda Azmak içindeki otların kesimini sezon başlamasına rağmen yapmadı. Azmak içindeki birçok noktada üzerini tamamen kaplayan otlar, yasak olmasına rağmen azmak içinde yüzen vatandaşlar açısından da tehlike oluşturuyor. Azmak çevresinde bulunan çok sayıda işletmeye gelen vatandaşlar Azmak içindeki ekolojik sistemi görememekten şikayetçi olurken, büyüyen otların temizlenmesini istediler. 


                               
 

Kaynak: İHA