Artı 49'da yayınlanan habere göre Verdi sendikası, Almanya genelinde toplu taşımada büyük grevlere hazırlanıyor. Sendikanın çağrısıyla, önümüzdeki hafta ülke genelinde çok sayıda grev yapılacak. Sendika yetkililerinin Berlin'de yaptığı açıklamaya göre, 1 Mart ana grev günü olmak üzere, farklı bölgelerde farklı günlerde eylemler planlanıyor. Grevden etkilenmeyen tek federal eyalet ise Bavyera olacak.

Çin’de yangın felaketi 11 kasaba tahliye edildi Çin’de yangın felaketi 11 kasaba tahliye edildi

ÜLKE ÇAPINDA KOORDİNELİ GREV

Geçtiğimiz haftalarda, münferit eyaletlerde toplu taşıma araçlarında çok sayıda uyarı grevi yapılmıştı. Verdi, 2 Şubat'ta neredeyse tüm federal eyaletlerde yerel toplu taşıma araçlarında ülke çapında koordineli bir grev düzenledi. Sendikaya göre, o sırada 80'den fazla şehir ve yaklaşık 40 bölge etkilenmişti.

"YETERİNCE ANLAŞILMAMIŞ GÖRÜNÜYOR"

Verdi Başkan Yardımcısı Christine Behle tarafından yapılan açıklamada, "Çalışanların 2 Şubat'ta gerçekleştirdikleri grevle verdikleri sinyal, her bir federal eyaletteki toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin hala bir sonuç vermemesi nedeniyle yeterince anlaşılamamış görünüyor. Müzakerelerin nihayet ilerleyebilmesi için işverenlere yeniden baskı yapılması gerekiyor. Bu nedenle çalışanlara ortak grevler düzenlemeleri çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ