Ankara'nın Kızılcahamam ilçesine bağlı Taşlıca köyü, sıra dışı bir efsaneye ev sahipliği yapıyor. Köyde yaşayanlar arasında kuşaktan kuşağa aktarılan Gelin Kayası efsanesi, Oruç Gazi hazretlerinin türbesiyle özdeşleşmiş durumda. Efsaneye göre köyde davul çalan kim olursa taşa dönüşeceği... 

DAVUL EFSANESİ GÜNDEM OLDU 

Efsaneye göre, çok eski zamanlarda bir gelin alayı köy içinden geçerken, ibadet halinde olan Oruç Gazi'nin davul ve zurna seslerinden rahatsız olduğu ve bu nedenle köy halkını üç kez uyardığı anlatılıyor. Ancak alayın bu uyarılara rağmen eğlencesini sürdürmesi üzerine, Allah'ın bir lütfu olarak gelin alayı ve çevresindeki herkes taşa dönüşmüş. Bu olaydan sonra köyde düğünlerde asırlardır davul çalınmıyor ve köy halkı bu geleneği büyük bir ciddiyetle koruyor.

KÖYLÜLER DAVUL ÇALMAMAKTA KARARLI 

Köy sakinlerinden Ali İhsan Gökmen, Oruç Gazi'nin bölgede dini faaliyetlerde bulunduğunu ve köye büyük bir hürmetle ziyaret edildiğini belirtiyor. Köyde yaşayanlar için Oruç Gazi, manevi bir önder ve dua edilen bir zat olarak kabul ediliyor. Taşlıca köyü muhtarı Birol Özdemir ise, efsanenin yanlış anlaşıldığını ve aslında Oruç Gazi'nin beddua etmediğini vurguluyor. Köy halkı, geleneklerini sürdürmek adına düğünlerde davul çalınmasına izin vermemekte kararlı ve bu konuda ciddi bir duruş sergiliyor.

DAVUL ÇALANLARIN BAŞINA KÖTÜ ŞEYLER GELMİŞ 

Geçmişte köyde davul çalma girişiminde bulunanların başlarına gelen ilginç olaylar da efsanenin inandırıcılığını artırıyor. Hikmet Gökmen, geçmişte köyde davul çalan birinin felç olduğunu ve hatta bu musibet sonucu hayatını kaybettiğini anlatarak, efsanenin köy halkı arasında nasıl derin bir etki bıraktığını gözler önüne seriyor. 

Kaynak: İHA