İngiltere’de 14 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarı bitti. Seçimleri İşçi Partisi kazandı. Peki, dünya siyasetinde tersine dönen rüzgar Türkiye’deki AK Parti iktidarını etkiler mi? İşte Antalya, Mersin ve Adana başta olmak üzere tüm ülke genelinde gerçekleştirilen o anketten çıkan sonuç…

İNGİLTERE SİYASETİNDE TARİHİ DEĞİŞİM

İngiltere'de yapılan sandık çıkış anketine göre, İşçi Partisi genel seçimlerde Avam Kamarasına 410 milletvekili sokarak çoğunluğu elde etti. Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran iktidardaki Muhafazakâr Partinin sandalye sayısı 131'e düştü. Aşırı sağcı Reform UK Partisi 13, Liberal Demokrat Parti 61, İskoçya Ulusal Partisi 10, Yeşiller Partisi 2 sandalye kazandı. İşçi Partisi bir önceki seçimde 202 olan sandalye sayısını 410'a, Liberal Demokrat Parti ise 11 olan sandalye sayısını 61'e çıkarırken İskoçya Ulusal Partisinin ise 48 olan sandalye sayısı 10'a düştü.

Oy Pusulası 24

TÜRKİYE’DE AK PARTİ İKTİDARI

Milli Görüş hareketinden ayrıldığını ve Milli Görüş kimliğini terk ettiğini açıklayan AK Parti'nin kurucuları kendilerine yeni kimlik olarak "muhafazakâr demokrat" tanımını benimsedi. İlk olarak 2002 Türkiye genel seçimleri öncesinde çizgisini muhafazakâr demokrat olarak açıklayarak seçimlere giren AK Parti o günden bu tarafa iktidar bayrağını elinde tutuyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan

2023 MİLLETVEKİLİ SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye’de 2023 Milletvekili Seçimleri’nde ‘Türkiye Yüzyılı’ mottosuyla seçimlere giren AK Parti aldığı yüzde 35 oy oranıyla sandıktan zaferle çıktı. CHP ise yüzde 25’lik oy oranıyla sandıktan ikinci parti olarak çıkmayı başardı. Söz konusu seçimlerde AK Parti ve CHP’nin ardından yer alan partiler sırasıyla Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, MHP, İYİ Parti, Yeniden Refah Partisi, Zafer Partisi, Türkiye İşçi Partisi şeklinde sıralandı. 

Recep Tayyip Erdoğan Seçim

AK PARTİ İKTİDARI GELECEK SEÇİMDE BAŞARISIZ OLUR MU?

Peki, İngiltere’den tüm dünyaya esmeye başlayan değişim rüzgârı Türkiye’de de etkili olur mu? 22 yıldır iktidarda olan ve kendisini muhafazakâr olarak tanımlayan AK Parti gelecek seçimde başarısız olur mu? Bu soruların yanıtıyla ilgili yapılan anket ortaya çok çarpıcı sonuçlar koydu. Antalya, Adana ve Mersin dahil 60 ilde gerçekleştirilen o anketteki dikkat çeken sonuçlar…

Oy Pusulası 25

ANKETTE ÇOĞUNLUK ATATÜRKÇÜ

TÜSİAR tarafından ülke genelinde “Türkiye ekonomi ve siyasi gündem araştırması” başlıklı anket yapıldı. Araştırmaya katılanların yüzde 26’sı Atatürkçü, yüzde 21’i milliyetçi, yüzde 13’ü vatansever, yüzde 8’i laik, yüzde 7’si dindar ve demokrat, yüzde 6’sı milli görüşçü, yüzde 5’i muhafazakar, yüzde 3’ü İslamcı, yüzde 2’si Kürt milliyetçisi olarak kendisini tanımladı tanımladı. Anket Antalya, Adana, Mersin, Ankara, Konya, Kayseri, Diyarbakır, Gaziantep, Batman, Erzurum, Van, Elazığ illerinde gerçekleştirildi. 

Kırmızı Bayrak Konser Mersin

TÜRKİYE’NİN SORUNLARINI KİM ÇÖZER?

Araştırma ’da katılımcılara “Size göre Türkiye'nin sorunlarını hangi lider çözer?” sorusu soruldu. Katılımcıların bu soruya yanıtı yüzde 34,1'i Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 23,2'si Özgür Özel, yüzde 9,9'u Fatih Erbakan, yüzde 6,4'ü Tülay Hatimoğulları, yüzde 4,4'ü Ümit Özdağ, yüzde 2,8'i Musavat Dervişoğlu şeklinde oldu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Telefon Görüşme Fotosu

CHP İKTİDAR OLUR MU?

Ankette katılımcılara yöneltilen bir diğer soru da “CHP'nin mahalli idareleri seçimlerinde zafer kazanması ulusal siyaset üzerinde nasıl bir etki yaratır?” oldu. Söz konusu soruya alınan yanıtlarda yüzde 41,9'u “hiçbir etkisi olmaz”, yüzde 24,8'i “CHP'nin ulusal politikada güçlenmesini sağlar”, yüzde 19,3'ü “İktidar partisini zayıflatır”, yüzde 13'ü “Muhalefetin genel olarak güçlenmesini sağlar” yüzde 1 ise “Fikrim yok” biçiminde oldu. 

Özgür Özel Antalya Mitingi Bayrak Ve Atatürk

Muhabir: VELİ AKOĞLU