Antalya’da 1 kişinin ölümüyle sonuçlanan teleferik kazasıyla ilgili teleferiğin bağlı olduğu ANET yöneticilerinden bazıları tutuklandı. Önceki dönemde ANET Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Kepez belediye Başkanı Mesut Kocagöz de tutuklananlar arasında yer aldı. Antalya Barosu Başkanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Kocagöz hakkında verilen kararın CMK 100. maddede düzenlenen tutuklama şartları açısından tartışmalı olduğu vurgulanarak, "Dosya kapsamında toplanan deliller, şüpheli ifadeleri ve diğer unsurlar gözetildiğinde tutuklama kararının ölçüsüz ve siyasi olduğu görüşü kamuoyunda derin bir kaygı yaratmıştır." denildi.  

"KAMUOYUNDA KAYGI YARATTI"

"İlimizde meydana gelen teleferik kazası soruşturmasında aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün de bulunduğu 5 kişi hakkında tutuklama kararı verilmiştir. Verilen kararı ve soruşturmaya ilişkin hukuki süreci takip etmekteyiz. Kazanın meydana gelmesinde kusuru ve ihmali bulunanların hukuka uygun bir şekilde yargılanarak cezalandırılmalarını talep ediyoruz" denilen Antalya Barosu'nun açıklamasında, "Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz hakkında verilen karar CMK 100. maddede düzenlenen tutuklama şartları açısından tartışmalıdır.  Dosya kapsamında toplanan deliller, şüpheli ifadeleri ve diğer unsurlar gözetildiğinde tutuklama kararının ölçüsüz ve siyasi olduğu görüşü kamuoyunda derin bir kaygı yaratmıştır." ifadelerine yer verildi. 

Antalya'nın alageyikleri Aydın'daki milli parkta hayat buldu Antalya'nın alageyikleri Aydın'daki milli parkta hayat buldu

"ADİL VE HUKUKA UYGUN YÜRÜTÜLSÜN"

"Ne yazık ki ülkemizde benzer kazalar ve felaketler yaşanmış ancak ihmali ya da kusuru olduğu düşünülen muhtemel şüpheli kamu görevlileri hakkında ya soruşturma açılmamış ya da adil bir yargılama süreci yaşanmadan sorumlular ceza dahi almamıştır.” denilen Antalya Barosu açıklamasında, şunlar kaydedildi: "Mevcut soruşturmada benzer hukuksuzlukların yaşanmaması için biz hukukçuların yüklendiği sorumluluğun farkındayız. Yargı mercileri tarafından soruşturmanın adil ve hukuka uygun bir şekilde yürütülmesini istiyoruz. Dosya kapsamında verilecek kararların, siyasi tartışmalardan bağımsız, hukuka, hakkaniyete ve ölçülülük ilkesine uygun olması gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz."

Muhabir: MUSTAFA KOÇ