Antalya son haftalarda yer yer kapalı ve bulutlu havalar etkili olurken haziran ayının gelmesiyle beraber sıcaklıklarda ani yükselişler yaşanacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarına göre bu hafta Antalya’da sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselirken uzmanlar güneşin tam tepe de olduğu 11 ve 16 saatlerinde dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir şeklinde uyarılarda bulundu. 

AFRİKA SICAKLARI GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurt geneli için sıcaklık uyarısında bulundu. Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgası sonrası Türkiye genelinde sıcaklıklarda anormal yükselişler yaşanacak. Yer yer termometreler 40 dereceyi gösterecek. Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; geçen hafta boyunca Türkiye’yi etkileyen yağışlı ve serin havanın yurdu terk ederek, yerini sıcak ve yağışsız bir havaya bırakacağı tahmin edilmiyor. Hava sıcaklıklarının yurdun batı kesimlerinden başlayarak artacağı, hafta ortasına kadar Yurdun batı, iç ve güney kesimlerinde 6 ila 10 derece, Karadeniz sahil kesiminde ise 3 ila 6 derece mevsim normalleri üzerine çıkması bekleniyor.

Filipinler’de Sıcak Havalar Can Adlı

11 İLE 16 SAATLERİ ARASINDA DİKKATLİ OLUNMALI 

Antalya bu hafta deyim yerindeyse tam olarak yanacak! Afrika’dan gelecek sıcak hava dalgası sonrası sıcaklıklar yükselirken nem oranında ise ciddi artışlar yaşanacak. En sıcak gün ise Pazartesi ve Perşembe olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada "Yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşların günün en sıcak saatleri olan 11 ile 16 saatleri arasında açık alanda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir" şeklinde uyarılarda bulundu.  

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP