Antalya'da, kesin olmayan seçim sonuçlarına göre, 19 ilçeden 16'sını kazanan CHP'nin Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki meclis üye sayısı 74 oldu. Antalya’da bir ilki başaran ve üst üste ikinci kez Antalya’nın Büyükşehir Belediye başkanı seçilen Muhittin Böcek, yeni dönemde 'Topal ördek' sorunu yaşamayacak. Büyükşehir Meclisi'nde çoğunluğunu elde eden CHP'li Böcek, kentle ilgili alınacak meclis kararlarında geçmiş dönemlerde yaşadığı çoğunluk problemini artık yaşamayacak. 

Çiçeği burnunda başkandan iş birliği sözü! Çiçeği burnunda başkandan iş birliği sözü!

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR'DE MECLİS ÇOĞUNLUĞU CHP’DE

Antalya'da, kesinleşmemiş seçim sonuçlara göre Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde yeni dönemde 111 meclis üyesi olacak. Meclis üyelerinin partilere göre dağılımı incelendiğindeyse CHP büyük üstünlüğe sahip. Seçim sonuçlarında bir değişiklik yaşanmazsa Antalya Büyükşehir Meclisi'nin yeni döneminde CHP’nin meclis üye sayısı 74 olacak.  CHP'yi 26 meclis üyesi ile AK Parti, 6 üyeyle MHP, 4 üyeyle Demokrat Parti ve 1 üyeyle de İYİ Parti takip edecek. 

CHP’Lİ BÖCEK ‘TOPAL ÖRDEK’ SORUNU YAŞAMAYACAK

Topal ördek ilk kez Amerikan siyasetinde kullanılmış bir terim. Başkanlık sistemiyle yönetilen ABD’nin Başkan ile Kongre'nin çoğunluğunun aynı partiden olmaması durumunda başkan için 'topal ördek' kavramı kullanılıyordu. Türkiye’de büyükşehir belediyelerini, başkanlar kazansa da partisi belediye meclisinde çoğunluğu sağlayamadığı için projeleri meclis üyeleri tarafından engelleniyor ve vaatlerini hayata geçirmekte zorlanıyorlardı. Bu durumda o partinin başkanına ‘Topal ördek’ yakıştırması yapılıyordu. Yeni dönemde Antalya'daki meclis çoğunluğunu sağlayan CHP artık projelerini hayat geçirirken ‘Topal ördek’ sorunu yaşamayacak. 


 

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP