Antalya Büyükşehir Belediyesi yerelde kalkınma amacıyla besicilere ve çiftçilere hibe desteğine başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Aksu, Serik ve Elmalı’da toplam 2 bin 650 dekar alanda dikilmesi için talepte bulunan 202 çiftçiye 5 ton silajlık tohum dağıtıldı ve yardımlar hibe olarak verildi.

202 ÇİFTÇİYE 5 TON HİBRİT TOHUM DAĞITILDI

Yerelden kalkınma ilkesi doğrultusunda tarım ve hayvancılığa hibe desteklerini arttırarak sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, üreticilerin ve besicilerin yanında olmaya devam ediyor. Yem desteklerinin yanında çiftçilik ve hayvancılığın bir arada yapılabileceği bölgelere tohum hibesi sunan Antalya Büyükşehir Belediyesi, verimliliği yüksek silajlık hibrit mısır tohumu dağıtımlarına üç ilçede başladı. Büyükşehir Belediyesi Hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını karşılayarak et ve süt üretim miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Aksu, Serik ve Elmalı’da toplam 2 bin 650 dekar alanda dikilmesi için talepte bulunan 202 çiftçiye 5 ton hibrit tohum dağıtıldı ve yardımlar hibe olarak verildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin girdi maliyetlerini azaltarak, üretim yapmaya başlayacak çiftçiler, yapılan desteklerden son derece memnun.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR’İN TOHUMLARI BESİCİLERE CAN SUYU OLDU

Antalya’nın Aksu ilçesine bağlı Karaöz Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdüren Süleyman Küçük, çiftçilerin üretim yapamayacak durumda olduğunu ancak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hibe ve silajlık tohum desteklerinin çifçilere adeta can suyu olduğunu söyledi. Küçük, artan maliyetlerin büyük bir yük getirdiğini ifade ederek, “Her geçen yıl tarım ve hayvancılık giderek zorlaşıyor. Yem ve yem tohumu hibeleri olsun bizlere hayati bir destek oldu. Bu yıl nasıl ekim yapacağımızı kara kara düşünüyordum. Komşularım Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri var dedi. Hemen talepte bulundum bugün de tohumlarımı teslim aldım. Bu destekler bize yeniden üretim yapmamız için vesile oldu. İlk defa böyle destekler alıyoruz. Böyle bir çalışmayı her belediyenin yapması gerektiğini düşünüyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek Başkanımıza yanımızda olduğu için destekleri için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÇİFTÇİLER VE BESİCİLER HİBELERDEN SON DERECE MEMNUN 

Aksu Kayadibi Mahallesi’nde hayvancılık yapan Mehmet Demir ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin besicilere ve üreticiye hibe ettiği teşvik ve desteklerden memnun olduğunu dile getirerek, “Başkanımız Muhittin Böcek, her yerde söylediği gibi herkesin başkanı olmaya devam ediyor. Bizlerde bu yardımlardan istifade ederek bu ekonomik şartlarda birazda olsun nefes alıyoruz. Her zaman yanımızda olduğu için başkanımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.  

“DAHA ÖNCE BÖYLE BİR HİZMET GÖRMEDİM”

Serik Aşağıoba Mahallesi sakinlerinden Yaşar Taşlı ise, daha önce böyle bir hizmet görmediğini belirterek Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin besiciler ve çiftçilere yapılan silajlı tohum hibesinden son derece memnun olduğunu söyledi. Taşlı, “15-20 yıldır hayvancılıkla uğraşıyorum. Daha önce böyle bir hizmet görmedim. Şimdi ise başkanımızın sayesinde herkes çuval çuval tohumları bedava alıyor. Maddi açıdan vatandaşa çok iyi bir destek. Muhittin başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“MALİYETLERİN ARTMASI SÜT ÜRETİCİLERİMİZİ ZORLAMAKTADIR”

Elmalı Yuva Mahallesi’nin başlıca geçim kaynağının hayvancılık olduğunu ve aile işletmelerinin süt üreticiliği üzerine olduğunu söyleyen Yuva Muhtarı Hüseyin Demir ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hibelerinden ötürü teşekkür etti. Demir, “Hayvancılığın yanı sıra tarım arazilerimiz hayvan yem bitkisi yetiştiriciliğine elverişlidir. Günümüzde maliyetlerin artması süt üreticilerimizi zorlamaktadır. Üreticilerimizin devamlılığını sürdürebilmesi için bu tür destekler çok” diye konuştu. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Mühendisi Hatice Parlak, dağıtımı gerçekleştirilen tohumların Tarım Kredi Kooperatiflerinden tescilli verimi son derece yüksek silajlık bir çeşit olduğunu belirterek, “Dekarda ortalama sekiz ile on ton arasından bir verimliliği olan tohumlar aynı zamanda hastalıklara dayanıklı bir tür. Dağıtım yapılacak bölgeler verimlilik olarak en iyi sonuçların alınabileceği bölgelerden seçildi” dedi. 

Bursa’da CHP’li Mudanya Belediyesi maddi krizi aşmak için milyonluk o arsayı satışa çıkardı Bursa’da CHP’li Mudanya Belediyesi maddi krizi aşmak için milyonluk o arsayı satışa çıkardı


 
 

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi-Bülten