Antalya Oyuncak Müzesi, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla çocukları farklı etkinliklerle buluşturmaya devam ediyor. Müze, 17 Mayıs'ta minik sanatseverleri ağırlayacak ve onlara keyifli bir deneyim sunacak olan "Taş Boyama Etkinliği" düzenleyecek. Bu etkinlikte çocuklar, taşları renkli boya ve fırçalarla süsleyerek kendi yaratıcı eserlerini ortaya çıkaracaklar. Hem eğlenceli vakit geçirme hem de sanatsal yeteneklerini keşfetme fırsatı bulacak olan minikler, Antalya Oyuncak Müzesi'nde unutulmaz bir gün geçirecekler. 

Teke yöresinin başkenti Burdur'da lezzet şöleni Teke yöresinin başkenti Burdur'da lezzet şöleni

OYUNCAK MÜZESİ 'TAŞ BOYAMA ETKİNLİĞİ' İLE ÇOCUKLARA KAPILARINI AÇIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Oyuncak Müzesi, ‘Taş Boyama Etkinliği’ düzenliyor.  Her yaş grubundan ziyaretçinin keyifle gezdiği müzede, 3 yaş üzeri çocukların bireysel ya da ebeveynleri ile katılabilecekleri atölye çalışmaları vatandaş tarafından büyük ilgi görüyor. Oyuncak Müzesi’nde 17 Mayıs Cuma günü saat 11.00’de 3-4 yaş için, 14:00’de 4-6 yaş için Taş Boyama Etkinliği olacak. Etkinliğe katılım sağlamak isteyenlerin ise önceden rezervasyon yapmış olması gerekiyor.

ETKİNLİK KAZANIMLARI

Kas gelişimi için boyama çok önemli. Parmak ve el kaslarını yoğun olarak geliştiren boyama fiziksel gelişimde en önemli aktivitelerden biri. El ve parmaklardaki küçük kas gruplarını geliştirmekle kalmaz göz kaslarını da çalıştırır. Aynı zamanda beyin- göz- el koordinasyonunu sağlar. Taş boyama etkinliğindeki genel amaç, çocukların yaratıcı yönlerini keşfetmeye çalışırken hem estetik duygularını geliştirmek hem de dikkati arttırıcı konsantrasyon çalışması yapmaktır.

OYUNCAK MÜZESİ HAKKINDA

Araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete giren Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin antika oyuncağın sergilendiği masalsı bir dünyanın kapılarını misafirlerine açıyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri. Antalya Kaleiçi’de yer alan müze, İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi olma unvanına sahip. Koleksiyonu, tasarımı, binası ve eğitim çalışmaları ile Avrupa'nın seçkin oyuncak müzeleri arasında yer alan Antalya Oyuncak Müzesi, Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alıyor.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ