Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü, üretim alanlarında yerinde inceleme yaparak hastalık ve zararlıları, zirai mücadeleleri kontrol ederek sorunları dinleyip çözüm önerileri sunmaya devam ediyor.

ÇİFTÇİLERE DOĞAL SAVAŞ TUZAKLARI

Son olarak Kepez'de üreticiyle buluşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü personeli, örtü altı (sera) üretimi yapan çiftçilerin sıklıkla karşılaştıkları beyazsinek, thiripsler ve yaprak bitleri gibi zararlıların doğal yollarla bertaraf edilebilmesi için bilgilendirme yaptı.  Kepez Şelale Mahallesi'nde seralarda yerinde gerçekleştirilen bilgilendirmenin ardından, üreticilerin zararlı ilaç kullanımını azaltan 10 bin adet mavi, 10 bin adet sarı yapışkan olmak üzere toplamda 20 bin tuzak dağıtımı 20 bin tuzak dağıtımı yapıldı. 

Sarı Tuzak

"HEM CEBE HEM SAĞLIĞA BÜYÜK DESTEK"

Kepez Şelale Mahallesi Muhtarı Durmuş Bilgin verilen destekler sayesinde Antalyalı çiftçilerin hem ekonomik olarak kazanç sağladığını hem de organik denilen üretim alanında büyük faydaların sağlandığını belirtti. Bilgin, "Antalya Büyükşehir Belediyesi bu çalışması ile hem kaliteli hem güvenilir gıda üretimini desteklemeyi amaçlıyor. Trips mücadelesinde ve beyaz sinek mücadelesinde kullanılan sarı, mavi tuzaklar hem üreticiyi hem tüketiciyi koruyan biyoteknik ve biyolojik mücadele yöntemleri olarak dikkat çekiyor" dedi.

Mavi Tuzak

"ÜRÜNLERİ İLAÇ ALMADAN YETİŞTİRİYORUZ"

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin seracılığın giderek arttığı bölgelerde zararlılarla mücadele noktasında verdiği destek, toprağın emektar isimleri tarafından takdirle karşılandı. Yapışkan tuzaklarla birçok zararlının bertaraf edileceğini kaydeden üreticiler, verilen destekten duydukları memnuniyeti şu ifadelerle dile getirdi: 

"Böcek olsun örümcek olsun. Bizi çok zorluyor zaten. Çok ilaç atıyoruz."

"Kimyasal ilaçlarla uğraşmaktansa bu yöntem daha etkili. Bu yöntemi daha uygun görüyoruz."

"Sinekler virüsleri taşıyor genelde. Kimyasal mücadele yapıyoruz ama etkili çözüm değil. Virüslerin önüne geçemiyoruz. Tek çaremiz bu bantlar ve bizim için çok iyi."

"Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yapışkan tuzakları dağıtılıyor. Beyaz sinektir, tripstir, böyle şeylere karşı çok faydası var."

"Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek'e çok teşekkür ederiz."


 

Muhabir: DUYGU TEKİN