İYİ Parti Antalya Milletvekili & KİT Komisyonu Üyesi Aykut Kaya, TBMM'de konuştu. Tarım potansiyelinin büyük kısmını taze sebze, meyve üretimi ve ihracatı, örtü altı tarım yetiştiriciliği ile oluşan Antalya'yı "tarımsal sorun" başlığı ile ele alan İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, iklim değişikliğine paralel olarak grafiklerdeki yerini ve etkisini artıran kuraklık konusuna "tarım" cephesinden değindi. Antalya'nın tarım yetiştiriciliği alanında yaşadığı sıkıntıları gündemine alan Milletvekili Kaya, Elmalı ve Gazipaşa ilçelerinde çiftçilerin sondaj kullanımına dikkat çekti. Sondaj kullanımının birçok dezavantajı beraberinde getirdiğini bilgisini veren Kaya, gözlemlediği eksiklikler ve izlenmesi gereken yol haritaları hakkında bilgi verdi. 

"SU İHTİYACI KARŞILANAMIYOR"

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM kürsüsünde "kendi ilim" diye tanımladığı Antalya'yı yaşanan tarımsal sorunlarla Ankara'ya taşıdı. Elmalı ve Gazipaşa ilçelerinde yaşanan kuraklık sorununa ve çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları ele alan Kaya, çözüm önerilerini Meclis kürsüsünden sundu. Antalya'nın meyve ve sebze üretim sahalarının başında gelen Elmalı ilçesinde yaşanan kuraklık sorununa ilişkin konuşan Kaya, "Elmalı Ovası bölgede yapılan Gömbe Çayboğası Barajı'ndan sulanmaktadır. Ancak Gömbe Çayboğazı Barajı, Elmalı Ovası'nın su ihtiyacını son yıllarda yaşanan kuraklıklardan dolayı karşılayamamaktadır. Örneğin elmadan verim alınabilmesi için sezondan en az 6 kez sulanması gerekmektedir. Ancak Gömbe Çayboğazı Barajı'ndaki 12 milyon metreküp civarındaki su ile 2 kez sulama imkanı bulunmaktadır. Dolayısıyla ciddi bir kuraklık sorunu ile karşı karşıyayız" dedi.

"SONDAJ MAKİNELERİ DEVREDE"

Yetersiz yağışa bağlı olarak oluşan tablonun bir kısım elma bahçelerinin sökülmesine ve seraların verimliliğinin düşmesine yol açtığının altını çizen Kaya, "Çiftçilerimiz susuzluk sorununu çözmek için kendi imkanları ile sondaj suyu ile sulama yapmaya çalışmaktadır. 40 civarında sondaj makinası harıl harıl çalışmaktadır. Çiftçimiz ürününü kurtarma derdindedir. Çiftçimiz can derdindedir. Sondaj hem çok masraflı hem yeraltı sularını olumsuz etkilemekte hem de sorunu tam olarak çözememektedir. Sondaj yoluyla su 150-200 metrede anca bulunmaktadır. Gittikçe de bu derinlik artmaktadır" diye konuştu. 

"EŞAN ÇAYI DENİZE BOŞA AKIYOR"

Sondaj kullanımının çiftçiye olumsuz geri dönüşlerine değinen Kaya, çözüm önerilerine açıklamalarında yer verdi. Kaya, "Girdi maliyetlerinin yüksekliğine ilave olarak çiftçimiz sondaj maliyeti ile de karşı karşıya kalmış, elektrik giderleri artmış, ürettiği ürünün satışlarından elde ettiği gelir maliyetlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Çiftçimiz ayakta kalabilmek ve ürününü sulamak için traktörünü satmakta arazilerini satmakta bankalara yüksek faizle borçlanmakta ve işin içinden çıkamamaktadır. Elmalı ilçemizde yaşanan kuraklık sorununun çözümü için yeni sulama ve altyapı yatırımlarının yapılması gerekmektedir. Kaş ilçemizde denize boşa akan Eşan Çayı'nın yapılacak bir tünelle Gömbe Çayboğazı Barajı'na bağlanması gerekmektedir. Kuş bakışı olarak yaklaşık 23 kilometrelik bir mesafe söz konusudur. Ancak yapılacak yatırım çok kısa sürede kendini amorti edecek, çiftçilerimizin üretim maliyetlerini düşürecek, verimliliği arttıracak ve Elmalı Ovası çöl olmaktan kurtulacaktır" ifadelerini kaydetti.

"GÖKÇELER BARAJI'NDAN VERİM ALINAMIYOR"

Elmalı'dan sonra Gazipaşa ilçesinde tarımsal sulama alanında yaşanan sorunlara dikkati çeken Kaya, çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tavsiyelerini de paylaştı. Kaya'nın açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: "Gazipaşa ilçemizde tarımsal sulama alanında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Tarımsal sulama için yapılan Gökçeler Barajı'ndan verim alınamamaktadır. Çünkü suyun dağıtımı için yapılan borular sık sık patlamakta su kesintileri yaşanmakta patlayan boruların tamiratı zaman almakta ve çiftçimiz su problemini çözmek için sondaj yoluna başvurmak zorunda kalmaktadır. Böylece ciddi maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Sulama sisteminin yeniden ele alınması, sağlıklı bir yapıya kavuşturulması ve su kesintilerinin önlenmesi durumunda Gazipaşa ilçemizde yaşanan tarımsal sulama sorunu önemli oranda çözülecektir. Bu sayede üretim verimliliği artacaktır. Benzer sorunlar Antalya'nın tüm ilçelerinde yaşanmaktadır." 

Muhabir: DUYGU TEKİN