İçişleri Bakanı Ali Yerli Kaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, aralarında Antalya’nın da bulunduğu Diyarbakır merkezli olmak üzere 8 ilde düzenlenen “Mahzen-39operasyonun da cezaevinde olan ve çeteyi içeriden yöneten Umut Öken’in yönettiği organize suç örgütünün çökertildiğini açıkladı. Çeşitli suçlardan arana ve örgüte üye olan 33 şüpheli ise yakalandı.  

“MAHZEN-39” OPERASYONU

 İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya üzerinden Diyarbakır merkezli olmak üzere Ankara, Bingöl, Antalya, Aydın, Bursa, Çorum ve Kahramanmaraş’ta “Mahzen-39” operasyonları düzenlendiğini duyurdu.

Sakarya’da korkunç ölüm! Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti Sakarya’da korkunç ölüm! Devrilen traktörün altında hayatını kaybetti

İŞYERLERİNİ KURŞUNLADILAR 

Düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyesi şüphelilerin; Sur bölgesinde faaliyet gösteren esnafların iş yerlerine çökmeye çalıştıkları ve zorluk çıkaran esnafların iş yerlerini kurşunladıkları.

ESNAFLARA BASKI UYGULADILAR

Sur bölgesindeki bir iş hanına yerleştikleri ve bu iş hanını kendilerine üs olarak kullandıkları, zaman içerisinde diğer esnaflara korku ve baskı uygulayarak iş yerlerini terk etmelerini sağladıkları.

YARALAMA VE TEHDİT

Küçük yaştaki çocukları kullanarak, esnaflara yönelik yaralama ve tehdit eylemlerini gerçekleştirdikleri, baskı, cebir ve şiddet yoluyla mağdur esnafları şikâyetlerinden vazgeçirdikleri.

BASKI KURARAK İSİM YAPMAYA ÇALIŞTILAR

Sur bölgesinde vatandaş üzerinde baskı kurarak isim yapmaya çalıştıkları, aralarında husumet bulunan grupların aralarındaki konulara müdahil oldukları, sözde mahkemeler kurup, arabuluculuk yaptıkları ve bu şekilde maddi menfaat temin ettikleri tespit edildi.

33 ŞÜPHELİ YAKALANDI

İçlerinde Antalya’nın da olduğu Diyarbakır merkezli “Mahzen-39” operasyonlarında 33 şüpheli yakalanırken, 14 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet otomatik tabanca, 2 adet av tüfeği ve çok sayıda fişeğe el konuldu.

                            

Kaynak: İHA