Antalya'da yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği tarihi Kaleiçi’ne komşu olan Dönerciler Çarşısı’nda dönerci olarak faaliyet gösteren dükkan sayısı giderek azalıyor. Telefon operatörleri ile tur şirketlerine ait işyerlerinin artışa geçtiği Dönerciler Çarşısı'nda farklı sektörlerden işyerleri giderek çoğalıyor.  

DÖNERCİLER ÇARŞI'SI ÖZELLİĞİNİ YİTİRİYOR

Yerli ve yabancı turistlerin şehrin merkezinde ilk göreceği yerlerden birisi durumundaki Antalya Dönerciler Çarşısı  eski halini mumla aratıyor. Antalya’nın meşhur Dönerciler Çarşısı’nda yer alan lokanta ve restoranların yüksek kira bedelleri nedeniyle kepenk indirdiği öne sürülürken, çarşıdaki farklı iş kollarına ait dükkanların sayısı her geçen gün artıyor. Ortaya çıkan tablo sonucuysa tarihi Dönerciler Çarşısı'sında döner satan lokanta ve restoran sayısı azınlık konumuna düştü.  

Dönerciler Çarşısı Işıklar

Antalya Hava Durumu: 19 Mayıs Pazar günü ilçelerde detaylı hava durumu... Antalya Hava Durumu: 19 Mayıs Pazar günü ilçelerde detaylı hava durumu...

DÖNERCİLER ÇARŞISI'NIN SADECE ADI KALDI

Antalya’daki tarihi Dönerciler Çarşısı artık yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiyor. Geçmiş yıllarda tarihi çarşıya gösterilen ilgi her geçen yıl azama eğiliminde. Antalya ile ilgili kaynaklarda yer alan tarihi Dönerciler Çarşısı'nı görmek için bölgeye gelen turistler, gördükleri manzara karşısında hayal kırıklığı yaşıyor. Çarşı içinde azınlık durumunda kalan dönerci esnaflarıysa düşen işler, artan maliyetler ve kira giderlerinden yana büyük dert yanıyor. Ayakta kalma savaşı veren dönerciler,  tarihi çarşının artık sadece adınının kaldığını belirterek, önümüzdeki süreçte çarşıyı terk etmeyi planlıyor.  

Döner Ustası Maaşları 2024! Dönerci Maaşı Ne Kadar? Nasıl Olunur? Döner Ustası Maaşları 2024! Dönerci Maaşı Ne Kadar? Nasıl Olunur?

TARİHİ ÇARŞIDA FARKLI MESLEKLERDEN FARKLI İŞLETMELER

Tuzcular Mahallesi’nde tarihi Kaleiçi’ne komşu olan meşhur Dönerciler Çarşısında son dönemde yapılan tadilatlar ön plana çıkıyor. Yerli ve yabancı turistleri çarşıya çekemeyen dönerciler teker teker dükkanları boşaltırken, boşalan dükkanlara ise ağırlıklı olarak telefon operatörleri ile tur şirketleri talip oluyor. Farklı mesleklerden farklı işletmelerin sayısının gün geçtikçe arttığı tarihi Dönerciler Çarşısı'nın eski halinden eser kalmadığı görülüyor.  

Muhabir: BÜLENT ÖNER