Dünyanın gözde lokasyon noktaları arasında bulunan Antalya, yerli-yabancı turistlerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının hareketlerine öncülük etmeyi sürdürüyor. Sendikaların, siyasi partilerin, odaların, derneklerin ve kulüplerin faal olarak çalışma sergilediği Antalya, bu kez dünya basının manşetini süslüyor. Fransa'da yayınlanan günlük gazete Le Parisien'e konu olan Antalya, bu kez insani bir yolculuğa ev sahipliği yapıyor. "Her şeyden önce insani bir macera" sloganı ile Fransa'nın Île-de-France bölgesine bağlı Hauts-de-Seine ilinde bulunan bir komün olan Gennevilliers'den hareket eden 12 genç, engelli çocuklara terapi sağlayan Un espoir pour Haby adlı hayır kurumu için Antalya'ya doğru yola çıkıyor.

ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN YÜRÜYECEKLER

Yaşları 17 ile 25 arasında değişen gençler, Antalya'dan Fethiye'ye uzanan Likya Yolu'nda 200 km'yi yürüyerek kat edecekleri ilimiz için yola çıkıyor. Engelli çocuklara terapi sağlayan Un espoir pour Haby adlı hayır kurumu için bağış toplayacak gençler, kentin gençlik departmanı tarafından organize edilen proje kapsamında, Türkiye'nin güneybatısında Antalya ve Fethiye arasında yer alan Likya Yolu boyunca 200 km'den az olmayan bir yürüyüş gerçekleştirecek. 

"DOĞA YÜRÜYÜŞÜ TÜM ÖZELLİKLERİ TAŞIYOR"

Belediye hizmetlerinin başındaki Djaafar Ayad, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Önceki yazlarda düzenlenen üç bisiklet turundan sonra, 2.047 km (Temmuz 2023'te) kadar iddialı yeni bir proje bulmamız gerekiyordu. Amaç hala bu yürüyüşlere eşlik eden temel değerleri korumak: kendini aşmak, yabancı kültürleri keşfetmek ve başkalarına açılmak. Organizatöre göre bu doğa yürüyüşü tüm bu özellikleri taşıyor" dedi.

"SIRT ÇANTALARIMIZLA YOLA ÇIKMAYA HAZIRIZ"

Katılımcıların çoğu projeden sosyal ağlar aracılığıyla haberdar olurken, 18 yaşındaki İlyese gibi diğerlerine daha özgün bir yolla ulaşıldı. İlyese, projeye ilişkin, "Seçim kartımı alırken projeyi tanıtan bir broşürle karşılaştım. O sırada bazı arkadaşlarla birlikte Açlığa Karşı Yarış'a hazırlanıyorduk. Böylece motive olduk ve işte buradayız, sırt çantalarımızla yola çıkmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

13 BİN EURO TOPLAMAYI UMUYORLAR

Gençler, Türkiye'de 1 gün içerisinde yaklaşık 12 kilometrelik yürüyüş gerçekleştirecek. Her adım, engelli çocukların terapisine fon sağlamak için çalışan Un espoir pour Haby adlı küçük yardım kuruluşu için atılacak. Finansal bir hareket gayesi ile oluşturulan organizasyonda Essonne'da yaşayan ve serebral palsi hastası olan 3 yaşındaki Haby'nin hikayesi önemli rol oynadı. Davayı üstlenmekte bir an bile tereddüt etmeyen gençler, Haby'nin ailesi ile ciddi hastalıklardan muzdarip diğer tüm çocuklar için 13.000 EURO toplamak üzere yola çıkıyor.  

"BU HER ŞEYDEN ÖNCE İNSANİ BİR MACERA"

Küçük Haby'nin bakımının yıllık toplam maliyeti yaklaşık 20 bin EURO olduğunu söyleyen 18 yaşındaki Ismaël, Gennevilliers'den Budapeşte'ye (Macaristan) kadar 2,047 km bisiklet sürerek Ottoman Trek'in bir önceki baskısına katıldı. Bu kez yaya olarak bu yeni deneyimi dört gözle bekleyen Ismaël, "Sportif bir meydan okuma için katılmaya karar verdim ama sonuçta bu her şeyden önce insani bir macera. Geçen seneki katılımcılarla hala iletişim halindeyim" dedi.

"İLK DEFA FRANSA'DAN AYRILIYORUM"

19 yaşındaki Éléonore için bu seyahatin özel bir tadı var. "Bugünü gerçekten dört gözle bekliyordum" diyen Éléonore, hayatında ilk kez Fransa'dan ayrıldığını belirtti. 

HAVA SICAKLIĞI GÖZ KORKUTUYOR

Birbirlerini tanımaya çalışan grup üyeleri Antalya'nın hava sıcaklığından endişe duyduğunu da dile getiriyor. Tanışma faslından sonra sırayla önümüzdeki birkaç hafta boyunca liderleri olacak Bilail, Nacer ve Zahra tarafından kimlik belgeleri kontrol edilen gençler, "Hazır olduğumuzu sanmıyorum! Düşündüğünüzde, 15 km iyi, ama gölgesiz 38 veya 40 derece farklı bir hikaye" diyerek endişelerini dile getiriyor. 

Gençler Türkiye'ye vardıklarında dernek üyelerini telefonla ve sosyal ağları üzerinden bilgilendirecek. Yolculukları boyunca hareketlerini, fotoğraflarını ve yorumlarını canlı olarak görüntüleyebilecekleri Polarsteps uygulaması aracılığıyla ilerlemeleri takip edilecek.

Muhabir: DUYGU TEKİN