Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, İstanbul’da bir öğretmene uygulanan şiddete ilişkin, basın bildirisi yayınlayarak tepkisini dile getirdi. Başkan Acar, kınama yoluna giden Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin'e çağrıda bulunarak sözlü ifadeleri yerine fiili yaptırımlara geçilmesi gerektiğini belirtti.

"SİZ KINAMAYIN BİZ KINARIZ"

Sosyal medyada kısa sürede yükselen tepkiler üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’i hedef alan Başkan Acar, şunları belirtti:

“Bakan değilmişçesine olayı sadece ‘kınadığını’ açıklamıştır. Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e sesleniyoruz… Siz kınamayın sayın bakan, biz kınarız! Kamuoyu kınar, ayıplar! Sizin göreviniz ise bu elim hadisenin adaletle sonuçlanmasına uğraşmak ve bir daha benzerlerinin yaşanmaması için derhal harekete geçmektir. Tartışmasız ki bu suçta fail bir tane, azmettiren ise çok sayıdadır.”

"SENDİKALARA KULAK TIKANIYOR"

Öğretmene atılan yumruklarda azmettirici birçok unsurun bulunduğunu kaydeden Başkan Acar, şöyle devam etti:

"Her fırsatta öğretmeni aşağılayan siyasilerin ve mülki amirlerin, bir meslek kanunu çıkarırken, müfredat değiştirirken, sınav sisteminde köklü değişiklikler yaparken bile öğretmene fikrini sormayan nobran zihniyetin, öğretmene maddi ve mesleki haklarını teslim etmemek için ‘öğretmenlerin işi çok kolay’ algısı yayarak ortaya çıkan haksız tantanayı arkasına yaslanarak izleyen iktidarın, bugüne kadar her şiddet olayının ardından ‘Eğitimde Şiddeti Önleme’ye dair yasa ve yaptırım talep eden biz eğitim sendikalarına kulağını tıkayan Milli Eğitim Bakanlarının, birçok sahneyi ‘Türk aile yapısına aykırı’ notu düşüp yasaklarken, ekranı her bölümde onlarca insanın dövülüp öldürüldüğü şiddet temalı dizilerle dolduran RTÜK’ün, payı vardır."

"İTİRAZI ÖRGÜTLEYECEĞİZ"

Dünyada başöğretmen unvanlı bir liderin kurduğu tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’nde öğretmenlere, eğitim emekçisine reva görülen tabloyu kabul etmediklerinin altını çizen Başkan Acar, “Tüm örgütlü gücümüzle itirazı örgütleyeceğimizin altını çiziyoruz! Eğitim ve bilim işkolunda örgütlü tüm sendikaları, 30 Nisan Salı günü, saat 15.00’da İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde birlik olmaya çağırıyoruz. Eğitim-İş olarak yaralı öğretmenimize acil şifalar diliyor, ‘Yalnız değilsiniz öğretmenim. Biz buradayız’ diyoruz” ifadelerine yer verdi. 

İSTANBUL'DAKİ ÖĞRETMENE ŞİDDET OLAYI

Olay, Sarıyer Prof. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu'nda meydana geldi. Okulda görev alan öğretmen Necla Ö. akran zorbalığı yapan bir öğrencisini uyardı. Öğrencinin babası Ali Ç.'yi okula çağırdı. Ali Ç., okul koridorunda gördüğü öğretmen Nazlı Ö.'yü yumruk atarak yaraladı. Yaralanan öğretmen hastaneye kaldırılırken, iş göremezlik raporu verildi. 


 

Muhabir: DUYGU TEKİN