Antalya Ticaret Borsası (ATB) Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında üyelerin katımıyla gerçekleşti. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından sunulan IPARD desteklerinin 81 ili kapsayacağını açıkladı. Çandır, "Antalya olarak en üst seviyede faydalanılmasını diliyorum” dedi.

"İHRACAATA ODAKLANMALIYIZ"

ATB Nisan ayı Meclis Toplantısı,  Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği toplantıda, ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarım, ekonomi, Antalya ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Antalya’nın yılın ilk çeyreğindeki ihracat performansının geçen yılın altında kaldığını, 2023 yılı ilk çeyreğinde toplam ihracat yüzde 10’a, yaş meyve sebze ihracatı yüzde 33’e ve hububat ihracatının yüzde 50’ye yakın ihracat artışı ile ülke ortalamasının çok üzerinde gerçekleştiğini belirten Çandır, “Bu yılın ilk çeyreğinde Antalya’nın toplam ihracatının yüzde 1’den, yaş meyve sebze ihracatımız yüzde 12’den ve hububat ihracatımız yüzde 5’ten fazla azalarak ülke ortalamasının çok altında kalmıştır. Önümüzdeki aylarda ihracatta daha fazla düşüş yaşamamak için ihracat konusuna bir an önce odaklanmalıyız” diye konuştu.

Ali Çandır Bayram Mesajı

ANTALYA'YA 'IPARD DESTEKLERİNDEN YARARLANANIN' ÇAĞRISI 

Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sunulan IPARD hibeleri uzun zamandır 42 ili kapsıyor. Antalya ve diğer 38 ilin desteklerden faydalanması talebini karar vericilere ilettiklerini kaydeden Çandır, “Bu talebimiz bu yıl karşılık buldu ve artık IPARD hibeleri 81 ilimizde verilecek. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Çandır ayrıca “Üretimin çeşitlendirilmesi, ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması gibi alanlarda proje çağrısı yoluyla destekler sunulan IPARD hibelerinden başta üyelerimiz olmak üzere Antalya olarak en üst seviyede faydalanılmasını diliyorum” dedi.

IPARD NEDİR?

Ipard hibe desteği son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş önemli bir projedir. Avrupa Birliği kapsamında hazırlanan bu proje, Avrupa birliğine girmeye aday veya da potansiyeli olan ülkelere verilen bir tür kalkındırma desteğidir. Avrupa Birliği’ne girme potansiyeli olan ülkelerin, tarım ve hayvancılık alanında Avrupa ile aynı standartlara yükseltilmesi amacı ile verilir. İpard teşviği almak isteyen kişilerin, belirli koşulları yerine getirmesi ve başvuruda bulunması gerekir. 

IPARD DESTEĞİ NEDEN GEREKLİDİR?

Hayvancılık desteği veya da kırsal kesimler için hayvancılık ve tarım desteği olarak bilinen IPARD son derece önemli bir destektir. TKDK tarafından verilen bu destek, ülkelerin tarım ve hayvancılık alanında kalkınması, Avrupa standartlarına getirilmesi ve daha da önemlisi kırsal yerlerle şehirler arasındaki gelişmişlik düzeyi farklarının ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu yüzden de teşvik verilirken çok titiz bir süreç yürütülür.

IPARD ALMAK İÇİN GEREKLİ KOŞULLAR

İpard projesi kapsamında teşvik almak isteyen kişilerin, bazı koşulları yerine getiriyor olması gerekir. Bu koşullar;

 • 18-65 yaş arasında olmak

 • Vergi sisteminde kayıtlı olmak

 • Ziraat alanında akademik yeterliliğe sahip olmak için lise, yüksekokul veya da lisans derecesinde ziraat eğitimi almış olmak

 • Ziraat eğitimi almamış olanlar için en az 3 yıllık tarım ve hayvancılık işçisi olma zorunluluğu

 • Ayrıca ziraat eğitimi almayanlar için veterinerlik diplomasına sahip olmak

 • Uygun bir iş programı sunabilmek

 • Faaliyetlerin gerçekleştirilecek mülkte en az 5 yıl ikamet etmek

 • Nihai ödeme yapılan tarihte Ulusal Hayvan Kayıt Sistemi’ne kayıt gerçekleştirmek

 • Ipard desteği almak istiyorsanız, mutlaka yukarıda yer alan koşulları karşılıyor olmanız gerekir. 

  Mersin’de kıran kırana! Kurban pazarlıkları başladı Mersin’de kıran kırana! Kurban pazarlıkları başladı
Kaynak: İHA