Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yöresel ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlara açılmasına imkan sağlayan kadın kooperatifleri noktasında harekete geçti. 

KADIN KOOPERATİFLERİ ŞEFLERLE BULUŞTU

Antalya’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Antalya Kadın Kooperatifleri Antalya'nın Şefleriyle Buluşuyor’ etkinliği, yerel ürünlerin ve kadın kooperatiflerinin yeteneklerinin sergilendiği bir platform oldu. Etkinlik, şefler, kooperatif ortakları ve önemli konukları bir araya getirerek, Antalya'nın zengin gastronomi kültürünü vurguladı.

“ANTALYA VE TÜRKİYE KALKINMASI İÇİN ELZEMDİR”

Etkinliğin toplantı kısmında yaptığı konuşmada, kadın kooperatiflerinin önemini ve bu tür etkinliklerin bölgesel kalkınmaya sağladığı katkılara dikkat çeken Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Fırat Erkal, "Kadın kooperatiflerimizin güçlenmesi, Antalya'nın ve Türkiye'nin kalkınması için elzemdir. Bu tür platformlar, kooperatiflerimizin ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtarak onları ulusal ve uluslararası pazarlara açma fırsatı sunuyor" dedi.

TURİZMDE FARK OLUŞTURULUYOR

Antalya Köy Pazarı Kadın Girişimi Kooperatifi Başkanı İkbal Girmen ise konuşmasında, "Bu etkinlik, kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlenmelerine katkıda bulunuyor. Ürünlerimizin değerinin anlaşılması ve daha geniş pazarlara ulaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerine yer verirken, Şef Halil Gökmenoğlu ise "Yerel ürünlerin otel mutfaklarımızda kullanımı, turizmimizi zenginleştiriyor. Yerelleşme ve özelleşme, turizmde fark yaratmamızı sağlayacak anahtar unsurlardır. Bu çalışma Antalya için bir başlangıç. Bu konuda otel şefleri olarak üstümüze düşeni yapacağız" diyerek kendisini dinleyenlere seslendi. 

Kadın kooperatiflerine olan desteği artırmayı amaçlayan etkinlik,  Antalya'nın yerel ürünlerinin ve kadın kooperatiflerinin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması hususunda önemli bir basamak konumunda. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU