İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıklamalarına göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonlar, Türkiye genelinde etkili oldu. "Sibergöz-47" adı verilen operasyonlar kapsamında Mersin, Ağrı ve Antalya merkezli 27 ilde yoğunlaştı.

97 KİŞİ YAKALANDIİ 21 MİLYAR LİRA İŞLEM HACMİ TESPİT EDİLDİ 

Operasyonlar sonucunda, 97 şüpheli yakalandı ve bunların banka hesaplarında 21 milyar lira işlem hacmi tespit edildi. Ayrıca, suçtan elde edilen mal varlıkları arasında 12 konut, 6 otomobil, 4 motosiklet, 2 arsa ile banka hesapları, elektronik para ve kripto varlık hizmet sağlayıcı hesaplarına el konuldu. Ağrı merkezli operasyonlarda, şüphelilerin kripto para hesaplarını başkalarının adına alarak yasa dışı bahis sitelerinde kullandıkları ve suçtan elde edilen paraları aklamaya çalıştıkları belirlendi.

ANTALYA'DA YATIRIM DANIŞMANI YALANIYLA KANDIRMIŞLAR 

Antalya merkezli operasyonlarda ise şüphelilerin "yatırım danışmanı" olarak tanıtılarak mağdurlardan yüksek kazanç vaadiyle para talep ettikleri ve bunun için mobil uygulamalar aracılığıyla sahte getiriler gösterdikleri ortaya çıktı. Şüpheliler ayrıca, illegal yöntemlerle elde ettikleri kimlik bilgileriyle çeşitli meslek gruplarından insanları taciz edip tehdit ettiği ve asılsız ihbarlar yaparak mağduriyet yarattıkları tespit edildi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren polisleri tebrik ederek, "Siber suçlar ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Kahraman polislerimizin gayretleriyle milletimizin güvenliği sağlanacak" dedi.

Kaynak: AA