Mersin’de yaz aylarının gelmesiyle beraber şikâyetler ve ihbarlar da artmaya başladı. Yayalara ve bisikletlilere ayrılmış yollarda motosikletler kullanan sürücler için Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri denetimler gerçekleştirdi. Gerçekleştiren denetimde kural ihlali yapan sürücülere zabıta ekipleri hiç acımazken aynı dertten mustarip olan Antalya Antalya Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ise geçtiğimiz günlerde benzeri bir denetim gerçekleştirmişti.  

MERSİN’DE DENETİMLER YAPILDI 

Özellikle son zamanlarda yaya ve bisikletlilere ayrılmış yollarda motosiklet kullanımına dair artan ihbar ve şikâyetler üzerine harekete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Emniyet ve Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri ile vatandaşların sık kullandığı adreslerden biri olan Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda denetim gerçekleştirdi. Denetimde; başta sürücü güvenliğinin ilk adımı ehliyet, ruhsat ve kasklı araç kullanımına bakılırken, yaya ve bisiklet yolu üzerine çıkma, ters yönde araç sürme, yayaların ve bisiklet sürücülerinin hayatını tehlikeye atabilecek davranışlar sergileme gibi hususlar dikkate alındı. Büyükşehir ekipleri, ‘Belediye Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmenliği’ kapsamında, kurallara uymayan sürücüleri tek tek uyararak cezai adımları uyguladı. 

“YAYALARA CİDDİ ZARAR VERMEKTE” 

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığına bağlı Trafik Zabıta Şube Müdürlüğünde trafik zabıta komiseri Uğur Akmeşe, yaya ve bisikletli sürücülerin güvenliğini sağlamak amacıyla denetim yaptıklarını ifade etti. Akmeşe, “Son zamanlarda, yaya ve bisiklet yolunun motosikletler tarafından ihlal edildiğini gözlemlemekteyiz. Bu yollar, bisiklet kullananlar ve yayalar için dizayn edilmekte olup, motosiklet sürücüleri tarafından kullanıldığında yayalara ciddi zarar ve kazalara sebebiyet vermektedir. Bu yollar işgal edildiğinde, Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta Müdürlüğü ekipleri olarak, cezai işlemler uygulanmaktadır” dedi. 

Mesut Kocagöz söz vermişti ama katılamadı! Mesut Kocagöz söz vermişti ama katılamadı!

“VATANDAŞLARIMIZDAN RİCAMIZ”

Büyükşehir Belediyesine bağlı motorize ekiplerin sahil bandında devamlı denetim yaptığını aktaran Akmeşe, “Motosikletli vatandaşlarımızdan ricamız, bu yolların sadece yayalara ve bisiklet kullananlara ayrılması. Aksi takdirde trafik güvenliği tehlikeye düşürülmekte ve motorize ekipler tarafından da bunun gerekli kontrolleri sürekli yapılmaktadır. Büyükşehir Belediyesi Trafik Şube Müdürlüğü ve motorize ekipleri olarak kontrollerimiz devam etmekte ve kuralları ihlal edenler hakkında gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için, özellikle sahil bandında denetimlerimiz devam etmektedir” diye konuştu. 

AYNI DERDİ ANTALYA’DA YAŞIYOR 

Geçtiğimiz günlerde Mersin için yapılan denetimlerin bir benzeri Antalya içinde yapıldı. İnsan kalabalığının yoğun olduğu bölgelerde Antalyalılar yollara ve kaldırımlara kontrolsüzce park edilen araçlardan dolayı yürümekte bile zorlanıyor. Özellikle trafiğe kapalı yollarda yaya güvenliğini tehdit eden motosiklet, scooter ve araçlar ciddie bir kaosa sebep oluyor. Bu sebepten ötürü Antalya Büyükşehir Belediyesi Trafik Zabıta ekipleri şehir merkezinde sadece yaya kullanımına açık olan yollarda ve bölgelerde geçtiğimiz günlerde Mersin’de yapılana denetimlerin benzerini Antalya içinde gerçekleştirdi. 

Kemer Denetim (1) (1)

                                   
 

Kaynak: İHA