Her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü idrak edilen Anneler Günü, bu sene de yurdun birçok kesiminde anma törenlerine ve etkinliklerine ev sahipliği yapacak. "En kutsal varlık" olan annelerin, ehemmiyetini insanlara hatırlatan ve toplumun bu şuurda hareket etmesini sağlayan bu kutlu gün, kaleme alınan birçok mesaj için de "köprü vazifesi" görevi yürütüyor. Sevginin, şefkatin, merhametin beden bulmuş hali olan annelerimiz için Antalya protokollünde yer alan önemli isimler, günün anlam ve önemine ilişkin mesajları kaleme aldılar. 

İşte Antalya protokolünde yer alan önemli isimler ve mesajları...

ANTALYA VALİSİ HULUSİ ŞAHİN 

"Biz, uğruna can verdiğimiz vatan toprağımıza ana diyen bir milletin, cenneti anaların ayaklarının altına seren bir inancın mensuplarıyız. İnancımızın da kültürümüzün de en kutsal varlığı annedir. Annelerimiz bizleri hakikatle sulayan hayat pınarımız, sevgiyi, saygıyı, koşulsuz fedakârlık ve sabrı öğreten şefkat kaynağımızdır. Günümüzün ve geleceğimizin şekillenmesi adına attığımız her adımın ardında, hayat yolculuğuna adım attığımız ilk andan itibaren bizleri elleriyle besleyen, dualarıyla koruyan, yüreği ile seven annelerimizin sıcak eli ve yol gösterici ayak izleri vardır. Bu duygularla, biricik evlatlarını vatan uğruna Şehit ve Gazi veren annelerimiz başta olmak üzere, annelik hissiyle toplumumuzu kucaklayan tüm kadınların 'Anneler Günü'nü kutluyor, sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Anneler gününüz kutlu olsun."


 
ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUHİTTİN BÖCEK

"Bizlere önce hayat veren, ardından tüm hayatını veren, yaşamımızın her döneminde sevgisini ve desteğini yanımızda hissettiğimiz kıymetli annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyorum. Bizleri sevgisiyle, emeğiyle büyüten, her zaman evlatları için en iyisini isteyen en değerli varlığımız olan annelerimiz şüphesiz ki her şeyin en iyisine layıktır. Bizi bin bir emekle, fedakarlıkla yetiştiren, en masum, en temiz duygularla seven, koruyan, sarıp sarmalayan annelerimiz, sınırsız sevgileri ile yaşamımızın her evresinde en büyük güç kaynağımız, ışığıyla yolumuzu aydınlatan yol göstericimizdir. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi “Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha büyük nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.” İşte bu nedenledir ki, ailesine, ülkesine ve insanlığa faydalı nesiller yetiştirmek için, her türlü zorluğa göğüs gererek çalışan annelerimiz; önemli bir görev ve sorumluluk taşımaktadır. Annelik hiçbir zenginlik ile ölçülemeyecek kadar değerli olan, dünyadaki en yüce duygu ve değerdir. Anneler hayattaki en büyük hediyesi ve şansıdır insanın. En zor zamanlarda sığınılan sevgi dolu bir yürek, şefkatli bir eldir anne. Kollarında huzur bulduğumuz, sonsuz sabrın, şefkat, merhamet ve iyiliğin sembolü olan değerli annelerimizi, sadece Anneler Günü’nde değil her zaman hatırlamalı, onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermeliyiz. Her daim baş tacımız olan annelerimiz sevgilerin en yücesine layıktır. Dünyanın en güzel ve en değerli sıfatlarını hak eden elleri öpülesi kıymetli annelerimiz, bu duygu ve düşüncelerle, siz değerli annelerimize en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Şehit ve gazilerimizin anneleri başta olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Günü’nü bir kez daha kutluyor, sevdiklerinizle birlikte sağlık, huzur, mutluluk ve barış dolu günler geçirmenizi diliyorum. Beni dünyaya getiren, bakıp büyüten, şehrime hizmet edebilme imkânı veren biricik annem başta olmak üzere Hakk’ın rahmetine kavuşan tüm annelerimizi sevgi, saygı, rahmet ve minnetle anıyorum."

ANTALYA AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ GALİP SÖKMEN

"Hayata gözümüzü açtığımız andan itibaren; sevgi dolu yüzü, muazzam merhameti ve eşsiz şefkatiyle karşılaştığımız annelerin, bu anlamlı günde bir kez daha hatırlanılması ve toplumumuzdaki vazgeçilmez önemi üzerine düşünülmesi gerekmektedir. Her insanın hayatla aralarında en güçlü bağ, anneleridir. Dünyanın neresinde olursa olsun anne sevgisi alan bir çocuk; kendisi, ailesi ve çevresiyle olumlu ilişkiler geliştirir. Annelik, insan ve toplum hayatında temel yapı taşlarından biri olarak asırlardır önemini ve değerini korumaktadır. Yetiştirdiği erdemli, doğru, dürüst ve ahlaklı bireylerle annelerimiz; toplum mimari, mukaddes varlıklardır. Bir insanı dünyaya getirmek, onun temel ihtiyaçlarını karşılamak, onu tehlikelere karşı korumak ve hayata hazırlamak en ulvi görevlerden biridir. Bizleri millet yapan değerlerin hayat bulmasında ve yaşatılmasında en çok pay yine annelerimize aittir. Sağlıklı ilişkilere sahip toplumların arkasında güçlü bir annelik vardır. Çocuklarını yetiştirirken her türlü zorluğa göğüs geren, her çilenin üstesinden gelen, her güçlüğü yenen, sabır ve metanetle yıllara meydan okuyan annelerimiz, millet olarak en büyük değerlerimizdir. Onların değerini kaybetmeden zamanında bilmek, başımıza taç etmek ve gönüllerini hoş tutmak bizler için bir görevdir. Gözlerimizi dünyaya açtığımız andan itibaren bizlere doğruluk ve güzelliklerden yana yol gösteren annelerimizi sadece bu özel günde değil, hayatımızın her anında hatırlamalı, onlara hak ettikleri değeri göstermeliyiz. Dinimizin 'Cennet Anaların Ayakları Altındadır' ifadeleri ile kutsallıkları belirtilen en kıymetli varlıklar olan anneler, her zaman her şeyin en iyisine ve en güzeline layıktır. Bu duygu ve düşüncelerle; hayatın tüm güzelliklerine layık olan, varlıklarıyla hayatımıza anlam katan, dünyamızı zenginleştirip, hayat boyu yol göstericimiz, baş tacımız olan ve anne olmanın en mukaddes gururunu taşıyan başta Aziz Şehit annelerimiz olmak üzere, bütün annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyor, ebediyete intikal etmiş annelerimize de Allah'tan rahmet dileyerek, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Alanya'da elektrik kesintisi:24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi... Alanya'da elektrik kesintisi:24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi...

ANTALYA ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ (AESOB) BAŞKANI ADLIHAN DERE

"Huzur, sevgi ve barış dolu bir dünyanın temelleri annelerimizin yetiştireceği dürüst, ahlaklı ve eğitimli çocuklarla mümkündür. Nasıl ki evlatlarımız bizlerin geleceği ise, geleceğimizi inşa eden de annelerimizdir. Annelik değeri hiçbir şeyle ölçülemeyen, yeri doldurulamayan dünyadaki en güçlü en yüce duygudur. Annelerimiz koşulsuz sevgi, sabır merhamet ve fedakarlıklarıyla bizler için bir rehber, koruyucu ve bir öğretmendir. Onlar bizim sığındığımız ilk limandır. Yeryüzündeki en kutsal görevi üstlenen annelerimiz hayatımıza ışık tutarak bizlere her zaman yol göstermiştir. 'Cennet annelerin ayakları altındadır.' hadisi şerifinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAV.) övgülerine mazhar olan annelerimize layık oldukları sevgi ve saygıyı göstermek bizim en temel vazifelerimizden biridir. Gecesini gündüzüne katarak bizleri bugünlere getiren annelerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Bu yüzden evlatları için tüm zorluklara göğüs geren, bizlere iyiliği, dürüstlüğü ve güzel ahlakı öğreten annelerimize hürmet göstermeli, kıymetlerini bilmeliyiz. Bizleri büyüten, bin bir fedakarlıkla emek vererek büyüten, yemeyip yediren, giymeyip giydiren annelerimizin bu özel gününü mutlaka hatırlayalım ve hayır dualarını alalım. Gerek tatlı sözlerle gerekse çam sakızı çoban armağanı hediyelerimizle annelerimizin yüzündeki tebessümün kaynağı olalım. Annelerimizi sevindirmek için yapacağımız alışverişlerimizde yerli esnaf ve sanatkarlarımızı tercih edelim. Böylece hem kıymetli annelerimizin hem de esnafımızın yüzünü güldürelim. Kepenkleri ardına kadar açık bekleyen esnaflarımızdan her zevke ve bütçeye uygun hediyelikler bulmanız mümkün… Esnaflarımızdan alacağınız bir hediyeyle hem annelerimizin gönlünü alabilir hem de esnaflarımızın evlerine ekmek götürmelerine sebep olabilirsiniz. Bu duygu ve düşüncelerle bizleri bugünlere getiren, üzerimizden sevgisini, şefkatini hiç eksik etmeyen en değerli varlıklarımız kıymetli annelerimizin ve tüm anne adaylarınınAnneler Günü kutluyorum. Allah onları başımızdan eksik etmesin, yokluğunu bizlere göstermesin."

MANAVGAT TİCARET VE SANAYİ ODASI (MATSO) BAŞKANI SEYDİ TAHSİN GÜNGÖR

"Doğduğumuz andan itibaren bizleri, sevgi, şefkat, merhamet duyguları ile saran, sarmalayan sabrın ve sevginin ete, kemiğe bürünmüş halidir annelerimiz. Dünya üzerinde iyi, güzel ne varsa bir annenin emeği ile var olmuştur. Toplumun temel taşı aile, ailenin de taşıyıcı kolonu annedir. Bu nedenle bir insanın erdem ve ahlak olarak edinebileceği bütün değerler ilk olarak anne tarafından öğretilir. Anneler bu bakımdan ele alındığı zamanda ilk öğretmenlerimizdir. İnancımız gereği onların duasını aldığımızda hayat mücadelemizde daha başarılı olacağımıza inanırız. Annelerimiz aynı zamanda zorluklar karşısında direncimizi artıran manevi direnç noktalarımızdır. Peygamber-i bir ifadeyle onlar cenneti ayaklarının altında taşıyan bu dünyadaki yegâne varlıklardır. Bir gün değil her gün hatırlanmayı ve ilgiyi hak eden en değerli varlıklarımız olan annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyorum."

Muhabir: DUYGU TEKİN