Antalya’da kırmızı etin kilogram fiyatı 700 liraya, tavuk etinin kilogram fiyatı ise 200 liranın üzerine çıktı. Böyle bir durumda 80 liraya satılan et sucuğunun kesinlikle hileli olduğu ifade edildi. Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, uygun fiyata satılan et sucuklarına tüketicinin muhakkak dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi. Manavoğlu, tüketicilerin gıda alanında özellikle şarküteri ürünlerinde Tarım Bakanlığı iznini görmesini istedi. 

KULLANILAN ET NE ETİ!

Antalya’da kırmızı etin kilogram fiyatı 700 ile 800 lira arasında değişirken, et sucuğun kilogram fiyatı ise 450 ile bin lira arasında satışa sunuluyor. Diğer yandan semt pazarları ile bazı mahalle bakkallarında satışa sunulan markasız et sucuklarının bir kangalı 80 ile 100 lira arasında satışa sunuluyor. Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, hileli et ürünlerine yönelik tüketicileri uyardı. 

Ali Manavoğlu Safran

“BİR KANGAL SUCUK NASIL 80 LİRA OLUR?”

Kırımızı etin kilogram fiyatının Antalya’da bugün itibariyle 700 ile 800 lir arasında değişirken, normal et sucuğunun ise 450 ile bin lira arasında değiştiğine dikkat çeken Manavoğlu, “Antalya’da semt pazarları ile bazı mahalle bakkallarında Tarım Bakanlığı'ndan izin alınmadan üretilmiş et sucuğu satışını görüyoruz. Bir kangalı 80 ile 100 lira arasında değişen et sucuğun sağlık açısından ne kadar olumsuz olduğu ortada. Bu et sucuğunun yapımından kullanılan et ve diğer ürünlerin nelerden oluştuğu belli değil. Bu nedenle tüketicilerimiz bu tür ürünlerden uzak durulmalıdır” diye konuştu. 

Antalya Nöbetçi Eczaneler: 20 Mayıs Pazartesi günü nöbetçi eczanelerin tam listesi... Antalya Nöbetçi Eczaneler: 20 Mayıs Pazartesi günü nöbetçi eczanelerin tam listesi...

“RENGİ, GÖRÜNTÜSÜ VE FİYATINA DİKKAT EDİLMELİ”

Sucukta yapılan maliyet oyunlarına karşı Manavoğlu, uyarılarda bulundu. Vatandaşın renginden ve görüntüsünden anlayamayacağı hileleri anlatan Manavoğlu sucukta kemik tozu, sakatat ve bitkisel proteinlerin kullanıldığını, bunların da halk sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi. Manavoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sucuk içerisinde kıyma ve baharat karışımından başka bir şey olamaz. Ancak tağşiş dediğimiz yani aldatmaca yapılan işler var. Merdiven altı üretim yerlerinde bunlar yapılabiliyor. Temel olarak aslında iyi olmayan etler kullanılıyor. Sakatat türü etler, hayvanın kullanılmayan yerleri, pankreası, midesi, bağırsaklarının bir kısmı. Et mezbahadan çıkıyor ve çıktıktan sonra kemikler kalıyor. Bu kemikler ya hayvan yemi olarak ya da mama olarak yapılması için fabrikalara gönderiliyor. Kemiğin üzerindeki kıymayı tıraşlayarak onu da kullanıyorlar, böylece maliyetleri hem düşürmüş oluyorlar kendilerince ama bunların hepsi yasak. Sağlık açısından da problemli şeyler.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER