Antalya turizm sektörü, 2024 yaz sezonuna üç bayramla giriyor. 21 Mart'ta Nevruz Bayramı ile İran'dan turistlerin akın ettiği Antalya, 31 Mart Paskalya Bayramı’nda Batı Avrupa'dan yoğun turist bekliyor. Turizmde, 10 Nisan'daki Ramazan Bayramı öncesi de yoğun iç pazar hareketliliği yaşanacak.

3 FARKLI BAYRAMA 3 FARKLI KONSEPT

Antalya’da 2023’ü rekorla kapatan turizm sektörü, 2024 yılı yaz sezonuna nevruz, paskalya ve ramazan olmak üzere üç bayramla birlikte girecek. 21 Mart'ta başlayan İran ağırlıklı turistin geldiği nevruz için oteller özel konseptler hazırladı. Nevruzun ve bereketin simgesi birçok ürün, girişlerde oluşturulan özel stantlarda sergileniyor.

A W110139 08

Antalya'da bayram tatilinde o bölgeleri akın yaşandı! Sayı 100 binin üzerinde Antalya'da bayram tatilinde o bölgeleri akın yaşandı! Sayı 100 binin üzerinde

LİDER TÜRKİYE

Antalya Kundu'da 5 yıldızlı bir otelin genel müdürü İsmail Çağlar, 2024 sezonu hazırlıklarına Londra'daki fuarla başladıklarını belirterek, Utrecht-Hollanda, Berlin-Almanya ve Moskova-Rusya fuarları başta olmak üzere birçok fuarın tamamlandığını kaydetti. Çağlar, ana pazarlar Almanya başta olmak üzere İngiltere, Polonya, İskandinav ülkeleri ve Benelüks ülkelerinde Türkiye'nin rezervasyonlarda lider olduğunu söyledi. 

Aw740180 09 (1)

İNGİLİZLER ELLERİNİ ÇABUK TUTTU

Antalya’da geçen yıl ilk defa 1 milyon turisti aşan İngiltere'nin de olumlu olduğunu anlatan Çağlar, “İngiltere'den sezon erken başlıyor. Normalde İngiliz turistler 1 Nisan gibi gelirken, bu yıl 24 Aralık gibi İngilizler gelmeye başlayacak. İngiltere'den sezonu 1 hafta erken açıyoruz ve orada da sinyaller iyi. Herhangi bir olumsuzluk görülmüyor" diye konuştu.

RUS TURİSTE SAVAŞ DARBESİ 

Rusya'da ise devam eden savaşa dikkati çeken Çağlar, “Çok üzüldüğümüz bir savaş yaşanıyor. Ülkede savaş ekonomisi var. Tüketiciler rublenin euro ve dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle satın alma güçlerini biraz da olsa kaybetti. O bizi direkt etkileyecek. Yine bütün olumsuzluğa rağmen Rusya pazarında beklentilerimiz fena değil. Sadece erken rezervasyon sıkıntımız var o bölgelerde. Daha önceden biraz daha erken haberdar oluyorduk sayılarla ilgili. Bu sene biraz zorlanacağız gibi" dedi.

ANTALYA TURİZMİNDE TRİPLEKS ZAMANI 

Antalya turizm sektörünün 21 Mart'ta İranlıların Nevruz Bayramı ile yoğun hareketlilik yaşadığını söyleyen İsmail Çağlar, bölgedeki otellerde dolulukların yüzde 50-60'ını İran ve Türki Cumhuriyetlerden gelen turistlerin oluşturduğunu açıkladı. Çağlar, "Bu sene şöyle bir durum oluştu. Birçok bayram üst üste geldi. 21 Mart Nevruz Bayramı ile başladık. 31 Mart'ta Paskalya Bayramı başlıyor. O da Batı Avrupa'da olumlu anlamda ciddi hareketlenmeye yol açıyor. Akabinde bizim Ramazan Bayramımız başlayacak. 45 günlük süreç, devamlı böyle akacak" dedi.

SIRADA PASKALYA VAR

Antalya’ya bugünlerde İran'dan ciddi misafir akışı yaşandığını dile getiren İsmail Çağlar, “Türki Cumhuriyetleri ve İranlılar tatil olarak Nevruz Bayramı’nı geçiriyorlar. Şu an otellerimizde ciddi rakamlarda doluluk var. Örneğin, bizim otelimizin yüzde 60'ını İranlılar oluşturuyor. Nevruz tatili süreci yaklaşık iki hafta devam edecek. 31 Mart'ta ise Paskalya Bayramı başlayacak. Almanya başta olmak üzere Hollanda, İngiltere pazarlarından misafir gelecek" diye konuştu.

Turis Yemek

RAMAZAN BAYRAMI İLE TRİPLEKS GERÇEKLEŞECEK

Antalya turizminin Ramazan Bayramı tatili ile tripleks yapacağını aktaran Çağlar, "Ramazan Bayramı’nda da iç pazar beklentimizin üzerinde gerçekleşeceğini ümit ediyoruz. Ramazan Bayramı tatilini Sayın Cumhurbaşkanımızın dokuz gün ilan etmesi, bizi çok sevindirdi. İki hafta sonunun birleştirilmesi bizim için çok iyi oldu. Rezervasyonlardan da şu an hissetmeye başladık. Bu sene 1 Nisan itibarıyla otellerimizi yaz konseptine hazır şekilde sezonu açacağız. Hatta 24 Mart itibarıyla İngiltere'den yüksek sezon faaliyetlerimiz başlayacak ve sezon 1 Nisan'a da kalmayacak. Yani otellerin hepsi en geç 1 Nisan itibarıyla yüksek sezona başlamış olacak" dedi.

Kaynak: DHA