Antalya’da havalarının ısınmasıyla beraber kış uykusundan uyanan yılanlar araç sahiplerini tedirgin etmeye başladı. Antalya Kepez'de yaşayan bir vatandaşın aracına yılan girdiği ihbarını alan itfaiye ekipleri harekete geçti. Yarım saatlik çalışmalar sonucu yılan bulunamazken, uzmanlar araç sahiplerini yaz aylarında yılanlar noktasında dikkatli olmaları konusunda uyardı.  

OTOMOBİLE GİREN YILAN İTFAİYEYİ ALARMA GEÇİRDİ

Olay, Antalya'nın Kepez ilçesinde bulunan Akdeniz Sanayi Sitesi’nde park halinde bulunan bir otomobilde meydana geldi. 36 yaşındaki Onur Boran, otomobilinin motor bölümüne yaklaşık 80 santimetre uzunluğunda ince ve gri renginde bir yılan girdiğini gördü. Kendi imkânlarıyla yılanı bulup çıkarmaya çalışan Boran, başarılı olamayınca durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri aracı detaylı bir şekilde inceledi, 30 dakika boyunca yapılan aramalarda yılana rastlanılmadı.

80 SANTİM, KÜL RENGİNDE BİR YILANDI

Olay anını anlatan Onur Boran, ”Otomobilime binecektim. Kapısını açtım ve o sırada yılan aracımın altına kaçtı. Sonra motor kaputunun içine girdi. Bekledim biraz ama yılan çıkmadı, itfaiye geldi bulamadı. Aracımın içine girerse o sıkıntı. Çünkü çocuklarım var. 80 santim, ince yapılı ve kül renginde bir yılandı” dedi. Olayın ardından Boran, çaresizce bekledikten sonra aracına binip gitti. 

UZMANLAR ARAÇ SAHİPLERİNİ UYARDI! 

Yaz aylarının gelmesiyle özellikle toprağın ısınmasıyla beraber kış uykusuna yatan yılanlar uyanmaya başladı. Özellik Mayıs ayında üremek ve kaybettikleri enerjiyi geri kazanmak için yılanlar daha aktif olur. 09.00-12.00 saatleri arasında beslenen yılanlar öğle saatlerinde sıcaktan korunmak için gizlenecek bir yer ararlar. Bu yerler araba, ev veya bahçe olabilir.  Zehirsiz yılanlar bir insan ile karşılaştıkları zaman savunma mekanizmaları olmadığı için hemen kaçmayı tercih eder. Zehirli yılanlar ise geceleri ortaya çıkar. Bu yılanlar ağır hareket ettikleri için kaçmazlar ve tehlikelidirler, bu noktada araç sahiplerinin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Yetkililer yaz aylarının gelmesiyle beraber araçalarda ve bahçelerdeki yılanlar için dikkatli olun çağrısında bulunuyor. 


 

                                

Kaynak: İHA