Atatürk Devlet Hastanesi’nin akıbetiyle ilgili açıklamalar peş peşe geliyor. Antalya İl Sağlık Müdürü Evren Ekingen’in açıklamasının ardından CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı konuyu bir kez daha gündeme getirdi. 

‘ATATÜRK DEVLET HASTANESİ YOK EDİLMEK İSTENİYOR’

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Atatürk Devlet Hastanesi’nin akıbetiyle ilgili açıklamalarda bulundu. CHP’li Arı, “Antalya’nın en köklü hastanesi Atatürk Devlet Hastanesi yok edilmek üzere. Antalya halkı olarak buna müsaade etmeyeceğiz. 1968 yılında SSK Hastanesi olarak yapılan sonrasında ek binalarla güçlendirilen Antalya‘nın merkezinde, hastanın en kolay ulaştığı Atatürk Devlet hastanesi Antalya halkının gözünün içine baka baka yok edilmek isteniyor” dedi. 

Cavit Arı Tbmm

‘HASTANENİN İŞLEVİ KAYBETTİRİLMEKTE’

CHP Antalya Milletvekili Arı açıklamasının devamında, “Yanlış bölgeye yapılan Şehir Hastanesi’ne hastanın ulaşabilmesi için geçecek süre asıl tehlike taşıyan bir durumdur. Şehir merkezinin dışına yapılan bir hastane için Antalya’nın merkezindeki en köklü hastane feda edilmek isteniyor ve hastanenin önemli bölümleri ve personelin önemli bir kısmı Şehir Hastanesi’ne naklediliyor.  Sağlık Bakanının merak etmeyin Atatürk devlet hastanesi yerinde kalacak ve yeni hastane yapıldıktan sonra eski bina yıkılacak beyanına rağmen şimdi Sağlık İl Müdürünün de gayretleri ile hastanenin içi boşaltılmakta işlevi kaybettirilmektedir” ifadelerine yer verdi. 

Atatürk Devlet Hastanesi Yıkılacak Mı

CHP’Lİ ARI’DAN İL SAĞLIK MÜDÜRE EKİNGEN’E GÖNDERME

Açıklamasının devamında Antalya İl Sağlık Müdürü Evren Ekingen’i eleştiren Arı, “Sağlık İl Müdürü bu şehre yeni geldi ve gelir gelmez Antalya’nın bu hastanesini ortadan kaldırmaya çalışmakta. Bu hastane, bu müdür ve Bakan’dan önce olduğu gibi sonrada Antalya halkına hizmet etmeye devam edecek. Mevcut hastanenin bulunduğu alana yeni bir devlet hastanesi yapılmasını bekliyoruz. Yatırım programında dahi yokken, daha önce AK Parti İl Başkanı ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri 300 yataklı hastane derken şimdi Sağlık İl Müdürü 500 yataklı hastane diyerek bizleri uyutmaya çalışmakta. Yatırım programın da yoktur. Bütçesi yoktur. Siz hangi bütçe ile bu hastaneyi yapacaksınız. Hastanenin yenisinin yapılmasını istiyoruz. Ancak alan çok uygun olması nedeniyle yenisi yapılıncaya kadar mevcut binanın aynı yerde mevcut haliyle faaliyetini sürdürmesini istiyoruz. Aksi halde öncelikle hastalar mağdur olacaktır. Sonra bölgede bulunan esnaf mağdur olacak ve sonrasında da çalışanlar mağdur olacaktır” cümlelerini kullandı. 

Evren Ekingen Antalya İl Sağlık Müdürü

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ EKİNGEN’DEN HASTANE AÇIKLAMASI 

Atatürk Devlet Hastanesi ile ilgili geçtiğimiz Pazartesi açıklamalarda bulunan Antalya İl Sağlık Müdürü Evren Ekingen ise “2023'ün başında şehir hastanesine devredilmesi ile ilgili personel tıbbi cihaz, doktoruyla ilgili yazı var. Daha önce yapılmış deprem dayanıklılığı çalışması var. A bloğun boşaltma B bloğun güçlendirme kararı var. A ve B bloğun boşaltılması gerekiyor. Antalya Şehir Hastanesi'nde, Döşemealtı'nda bu ihtiyaçları karşılamamız gerekiyor. Atatürk Devlet Hastanesi, eski usul koğuş sistemi, tuvalet banyonun koridorda olduğu 4-5 yataklı servisler var. Özellikle 2002 yılından sonra sağlık hizmetinde ciddi manada dönüşüm oldu. Kaliteli hizmet sunmak istiyoruz. Antalya'da daha kaliteli ortamlarda sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. Hasta, çalışan güvenliği iş sağlığını sağlama adına Atatürk Devlet Hastanesi'nin yerine 500 yataklı hastane yapılması konusunda mutabakat aldık. Sağlık yatırımlarının duraksadığı dönemde 'Yıkılacak mı?' diye kafalarda soru işareti oldu. 500 yataklı yeni Atatürk Devlet Hastanesi yapılması için projesi çizildi. A ve B blok uygun değil. A blok boşaltılmıştı, B bloğu da bazı bölümleri taşımaya karar verdik. Şehir merkezinde polikliniklerin kapanmasını istemiyoruz. Acil servis ve birinci basamak tedavileri devam edecek. A ve B bloktaki yataklı servislerin hizmetleri farklı hastanelerde sürdürülecek. Son yatırımlar gerçekleşene kadar hizmete devam edeceğiz. A ve B blokta sağlık hizmeti sunulması şu an uygun değil. Bazı bölümlerin personel, hekimleriyle aynı şekilde hizmeti şehir hastanesinde ve diğer hastanelerde yapacağız. Poliklinik hizmetleri devam edecek” şeklinde konuşmuştu. 

Muhabir: BÜLENT ÖNER