Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kurban Bayramı tatilini 9 gün ilan etmesi üzerine turizm sektöründe sevinçle karşılandı. Sektör temsilcileri Erdoğan'a teşekkür ederken, bayramda Akdeniz ve Ege sahillerinde bazı bölgelerdeki rezervasyonlarda şimdiden dolulukların yüzde 90'ı aştığı açıklandı.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLDU 

Turizmcilerin bu yıl 20-21 Haziran günlerinin de idari izin sayılarak tatil sürecinin Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi 9 gün ilan edilmesine yönelik çağrısı karşılık buldu. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu geçen hafta verdiği röportajında, 9 günlük bayram tatili beklentileri olduğunu ve 9 gün tatil kararı alınması halinde iç turizmin hareketliliğinin daha da artacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantının ardından bayram tatilini 9 gün olarak ilan etmesi turizm sektöründe büyük sevinçle karşılandı.

‘TATİLCİLER İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT’

Bayramı tatilinin 9 gün ilan edilmesi nedeniyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile hükümete teşekkür eden AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, “Bu konu bizler için gerçekten elzem bir durumdu. Çok önemliydi, bu kararın çıkmasından mutluyuz. Şimdi yüksek sezona giriyoruz. Bizim için en değerli tarihlerden biri haziranın ikinci haftası. Dolayısıyla dokuz günlük tatilin açıklanması, periyodun uzaması yine otelciler için ve ülkemizdeki yaşayan insanların tatil yapabilme imkanları için çok ciddi bir fırsat oldu, dolayısıyla müteşekkiriz" dedi.

Antalya Manzara

‘AVRUPALI TÜRKLER ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYEL OLUŞTURUYOR’

Bayramın hem okulların kapanmasına hem de Almanya'daki Avrupa Futbol Şampiyonası'na denk geldiğini belirten Kavaloğlu, “İnsanlar tatil programlarını buna göre düzenleyecek. Son dakika rezervasyonlar için de belli bir yerimiz var. Dolayısıyla bu da bir imkan olacak. Avrupa Futbol Şampiyonası için oteller dev ekranlar kurdular, hem yurt dışından gelen misafirlerimiz, hem ülkemizde yaşayan misafirlerimiz için. Bizim için çok önemli kaynaklardan biri Avrupalı Türkler, çok ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Dolayısıyla onlar da tatillerini kendi ana vatanlarında geçirmek istedikleri için bu dokuz günlük tatil periyodu onlar için de çok büyük bir avantaj olacak" diye konuştu.

Antalya Havalimanı Turist 1

‘BAZI OTELLER ŞİMDİDEN DOLDU’

Karar için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümete teşekkür ettiklerini açıklayan Kundu'daki beş yıldızlı bir otelin Genel Müdürü İsmail Çağlar, “Bu tür tatillerin uzaması, turizmcilere direkt pozitif anlamda etki sağlıyor, beklentimiz bu yöndeydi. Bayram tatili süreci için Kundu-Lara bölgemiz adına konuşacak olursak şu an için bayramda hemen hemen yer kalmadı. Dün en son sektördeki diğer meslektaşlarla görüşmemde yer kalmadığını söylediler veya çok az bir yer kaldı. Özellikle yüksek sezon olması uluslararası turistin otellerde şu an konaklıyor olması, buna ek olarak iç pazardaki hareketlilik otelleri doldurdu. Bayram için yüzümüz gülüyor. Şu an üzülerek bazı misafirlerimize yer kalmadığını söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Antalya’da Beş Yıldızlı Otelde Büyük Olay!

‘TATİL FİYATLAR 3 BİN TL'DEN BAŞLIYOR’

Turizmcinin 1 Haziran'dan itibaren yaz sezonuna girmiş olduğunu belirten Saatçioğlu, “Şu andaki doluluklarımız gayet güzel. Yüzde 75-85'lere kadar çıkıyor. Bayramın dokuz güne çıkartılması son boş odalarımızı dolduracaktır. Ama her zaman Türk misafirlerimiz son dakika rezervasyonlarını tercih ediyor. Kapı misafiri dediğimiz son dakikalarla dolulukların yüzde 100'lere vuracağını düşünüyoruz. Bölgede ciddi bir hareketlenme olacaktır. Hem havalar da sıcak olmaya başladı ve okul tatili de başlamış oluyor. Bölgede bayram tatili fiyatları günlük kişi başı 3 bin TL'den başlayıp 15 bin TL'ye kadar değişiyor" dedi.  

Antalya Manzarası 4
 

Kaynak: DHA