Antalya’nın Aksu ilçesinde taşkınlardan korunmak amacıyla temizlenen Aksu Çayının kenarına kaçak çok sayıda konteyner konuldu. 5 yıldızlı otellerin hemen yanında yapılan konteynerlerde yaşayanlar çaya ve denize sıfır ücretsiz tatil yapıyor. Bir konteynerin yapım maliyeti 100 bin TL ile 300 bin TL arasında değişiyor. Kundu Mahalle Muhtarı Ali Çiftçioğlu ise bölgenin tanımadıkları kişiler tarafından demirlerle parsel parsel çevrildiğine dikkat çekerek, çevrilen bazı alanların 50 bin dolara satıldığının iddia edildiğini duyurdu. 

TAŞKINLARI ÖNLEMEK ADINA KURULDU, VATANDAŞ KONTEYNER KURDU 

Aksu ilçesinde son yıllarda yaşanan büyük su baskınlarının ardından harekete geçen Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü Aksu Çayı Islahı Taşkın Koruma projesini başlattı. Proje kapsamında yaklaşık 3 yıla yakın süren çalışmaların ardından ıslah çalışmaları tamamlandı. Koruma projesi ile Aksu İlçesi, civar Mahallelerdeki 105 bin 750 dekar tarım arazisi ve turizm alanlarının taşkınlardan korunması sağlandı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Kundu-Kumköy mahalleleri arasında kalan ve kral yolu olarak da bilinen yolun üzerindeki köprü ile deniz arasında onlarca demir yığınları üzerine onlarca konteyner konuldu. 

KÖPRÜ ÜSTÜ KAÇAK YAPILAR YIKILDI, KURULUM DEVAM ETTİ 

Köprü üstünde kalan yapılar geçtiğimiz yıl içerisinde Aksu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Köprünün altında kalan çok sayıda konteynerde ise tatilcilerin yaşamı devam ediyor. Elektrik ve su aboneliği bulunmayan konteynerlerde elektrik akü, jeneratör ve güneş enerjisi ile sağlanırken su ise taşıma olarak getiriliyor. Bazı yerlerde ise konteynerlerin 2 katlı olması dikkatlerden kaçmadı. Diğer taraftan birçok gemi ve tekne sahibi de otellerden gelen müşterilerini buradan aktarma sağlıyor. Tekne sahipleri tarafından kurulan iskelelerin kışın taşkınların önüne geçmek amacıyla söküldüğü ifade edildi. 

Aksu Kaçak Konteyner

“BİZ BURADA KİMSEYİ TANIMIYORUZ"

Konteyner kurulum fiyatları ise oldukça dikkat çekiyor. Tonlarca demir yığını üzerine kurulan ve kışın taşkınlarda büyük risk eden konteynerlerin kurulum maliyeti 100 bin TL ile 300 bin TL arasında değişiyor. Bölgede ciddi anlamda bir kaçak yapılaşma olduğuna dikkat çeken Kumköy Mahalle Muhtarı Mustafa Oruç, “Bölgede 15 kişinin tapusu var. Bu kaçak yapılardan rahatsız. Biz çardaklar da dahil olmak üzere hepsinin kaldırılmasını istiyoruz. Teknecilerin tekne bağladığı iskeleler dursun. Buraya konteyner koyanlar bizden hiçbir şekilde izin almıyorlar. Geçen gün polisler bir denetim gerçekleştirdi. Belediye ekiplerinin çalışması oldu. Bütün kaçak yapılara kaldırmaları için ihtarname gönderildi. Biz burada kimseyi tanımıyoruz. Bizim mahallemizden bir kişi dahi orada oturmuyor” dedi. 

“ADAMLAR DEMİR ÇAKARAK TEL ÖRGÜ YAPIYOR" 

Kundu Mahalle Muhtarı Ali Çiftçioğlu, “Konteyner kuranların asla bir tapusu yok. Ne kadar konteyner var haberim de yok. Konteyner koymak için kimse bizden izin almadı. Her gelen kendisi demir çaktı. Benden izin alsa benim izin veremem. Burası taşkın bölgesi, burada böyle yapılara izin verilememeli. 50 bin dolara yer satıldığı iddia edildi. Bizim kendi halkımızdan konteyner koyan yok. Biz kendimiz dahi koyamıyorken, dışarıdan gelen konteyner koyuyor. Adamlar demir çakarak tel örgü yapıyor. Burada zorunlu olarak teknesini bağlamak için iskele yapanlar var, onların korunması gerekir. Bu arkadaşlarımız kış sezonunda iskelesini kaldırıyor” dedi. 

KALDIRMALARI İÇİN İHTARNAME GÖNDERİLDİ 

Aksu Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri artan şikayetlerin ardından harekete geçerek geçtiğimiz günlerde konteynerlerin kapısında ihtarname yapıştırdı. İhtarnamede şu ifadelere yer verildi: “Yerinde yaptığımız kontrollerde belediye yasaklarına aykırı olarak yaptığınız ebatlardaki iskele ve gölgeliğin 15 gün içerisinde kaldırılması gerekmektedir. Aksi taktirde 775 Sayılı Gecekondu Kanunu 3194 sayılı imar kanunu ilgisi yasa yönetmelikler ve ilgili kararlar doğrultusunda cezai takibat yapılacağı tebliğ olunur.” 

VALİ ŞAHİN: "YIKILACAK" 

Antalya Valisi Hulusi Şahin’in dün gerçekleştirdiği 'Denizler Halkındır Projesi' Toplantısında kaçak yapıların yıkılacağını açıklamasının ardından gözler yeniden çaya sıfır konteynerlere çevrildi. Şahin, “31 Mayıs’ta İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki'nin başkanlığında denize kıyısı olan 28 ilin valisi ve il müdürlerinin canlı bağlantıyla katıldığı bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı kapsamında plaj, sahil ve denizlerdeki kaçak ve işgalci yapıların kaldırılmasına yönelik bir operasyon takvimi belirleme kararı aldık. Uygulamaya koyacağımız haftalık planlar ile bu işgalleri bertaraf edeceğiz. Herkes plaj ve sahillerde vatandaşı rahatsız eden kaçak yapıları tespit etsin ve bize bildirsin" dedi. Denizlerin halkın olduğuna vurgu yapan Vali Şahin, öncelik olarak sahil ve denizlerimizde kaçak olarak faaliyet gösteren çardak, karavan, konteyner, beach park gibi yapıları ortadan kaldıracaklarını ifade etti.

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN