Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt genelinde olduğu gibi Antalya’da bir süredir yürüttüğü usulsüzlük incelemelerinin ardından geçtiğimiz günlerde 50 bin emeklinin maaşının kesilmesi için talimat verdi. Usulsüzlük tespit edilen emeklilere 18-27 Haziran tarihlerinde yatacak emekli maaşları verilmeyecek.

USÜLSÜZLÜK İDDİASI DOĞRU İSE..

Bayram öncesi hazırlanan raporda 50 bin emeklinin aylıklarının usulsüzlük gerekçesiyle kesilmesine karar verildi. Normal şartlar altında 18-27 Haziran tarihlerinde ödenecek olan emekli maaşları, bu ay 50 bin emekliye ödenmeyecek. SGK tarafından geliştirilen sistemde, sahte işyerleri ve buralarda sigortalı olarak çalışan on binlerce vatandaş tespit edilmiş durumda. Geçtiğimiz yıl yapılan uygulamaların ardından bu yıl yeni departmanlarla desteklenen usulsüzlük tespit uygulamalarında büyük bir gelişme yaşandı.

Emekliler

ANTALYA’DA ÇOK SAYIDA EMEKLİ SGK’YA GERİ ÖDEME YAPACAK!

Çok daha fazla kişinin tespitleriyle yapılan incelemelerin ardından maaş kesme konusundaki talimatlar bayram sonrası uygulanması amacıyla yetkili kurumlara iletildi. Usulsüzlük tespit edilen emeklilerin, usulsüzlüğe konu prim miktarını yeniden ödemesi, bu süre zarfında elde ettiği emekli maaşı gelirini ise yasal faizleriyle birlikte iade etmesi gerekiyor. 

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

SGK tarafından yurt genelinde olduğu gibi Antalya’da da sahte sigortayla emekli olanlarda iade miktarı 500 bin liraya kadar artarken, 30 gün içerisinde iade talebine olumlu yanıt vermeyen ve ilgili ödeme planını kabul etmeyen emekliler hakkında ise yasal işlem başlatılıyor. Söz konusu uygulama özellikle gerçekten hiçbir işte çalışmamasına karşın, dışarıdan prim ödeyerek emekli olan milyonlarca usulsüz emekliyi tespit etmek amacıyla kullanılıyor.

Muhabir: BÜLENT ÖNER