Turizm cenneti Antalya, yaklaşan bayram tatili öncesinde yoğun bir turist akınına hazırlanıyor. Tatilciler, bayram tatilini Antalya'da geçirmek için en uygun ve en lüks tatil seçeneklerini araştırmaya başladı. Turizm sektörü, pandemi sonrası yeniden canlanmaya başlarken, bayram tatilleri gibi özel dönemlerde yoğun bir ilgi görüyor. Tatilciler, farklı bütçelere uygun konaklama seçeneklerini değerlendirerek tatillerini planlamaya çalışıyor.

KONUT FİYATINA TATİL ÜCRETİ

Bölgede lüks otellerin özel odalarının konaklama fiyatları ise adeta cep yakıyor. Kundu’da lüks bir otelin özel odasının 2 kişi 6 gece konaklama fiyatının 12 bin 960 Euro, yani yaklaşık 450 bin TL olduğunu gören tatilciler konut fiyatına tatil yorumunda bulundu. Aynı otelin 2 yetişkin 4 gece normal bir oda fiyatı ise 110 bin TL. Lüks otellerin özel oda fiyatları tatilcileri farklı alternatifler aramaya yönlendiriyor. Antalya'da daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri de mevcut.

"450 BİN TL İÇİNDE ÖZEL HİZMETLER OLABİLİR”

Lüks otelin 6 gecelik ücretinin 450 bin TL olması hakkında da görüşlerin dile getiren Hakan Saatçioğlu, “Bu standart bir oda fiyatı değil. O odadan bir tane vardır, onu da satabilirse. O oda bir ay boyuna satılmaz bir gün satılır. 3 gün sattığın zaman bütün ayı kapatırsın. Birçok otelin böyle bir odası yok. Bu gibi otellerde buna benzer odalar var. 450 bin TL’nin içerisinde özel hizmetler olabilir. Müşteri rezervasyon yaptırmak için mutlaka daha fazla detay isteyecektir” dedi.

OTELLERDE DOLULUK ORANI TAVAN YAPTI

Otellerde bayram öncesi doluluk oranlarının yüzde 90’lara kadar çıktığını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu ise 3 yıldızlı otellerde 5 günlük konaklama ücretlerinin kişi başı 25 bin TL’den başladığını belirtti.

KUNDU VE KEMERAĞZI BÖLGESİ ÖNE ÇIKIYOR

Antalya’da şehir merkezine yakın Kundu-Kemerağzı ve Lara bölgesi tatilcilerin tercihlerinin başında geliyor. Özellikle Kundu bölgesi Antalya'nın en prestijli ve lüks turizm bölgelerinden biri olarak biliniyor. Bu bölgede yer alan oteller, genellikle beş yıldızlı hizmetler sunuyor ve konuklarına üst düzey bir konaklama deneyimi vaat ediyor. Otellerin sunduğu hizmetler arasında özel plajlar, gurme restoranlar, spa merkezleri, kişisel hizmetler ve çeşitli aktivite olanakları bulunuyor. Bu tür hizmetler, doğal olarak konaklama maliyetlerini artırıyor.

 “TATİLCİLER ÖDEDİKLERİ PARANIN YÜZDE 100 KARŞILIĞINI ALMAK İSTİYOR”

Otellerde bayram öncesi doluluk oranlarının yüzde 90’lara kadar çıktığını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, “Bayram öncesinde son dakika rezervasyonlarla yüzde yüz yapacağımızı düşünüyoruz. Bu saatten sonra tatil için rezervasyon yaptırmak isteyenler 2 günden fazla konaklama bulamayabilir. Gelecek olanlara biz kapı misafiri diyoruz. Bu vatandaşlarımız için de 2 günlük boşluklar vardır. Tatilciler ödedikleri paranın yüzde 100 karşılığını almak istiyor. Bu yüzden erken rezervasyonda çok ciddi bir patlama oldu. Erken rezervasyon oranında geçen seneye göre yüzde 60 yüzde 70 erken artış var. Hiç bu kadar beklemiyorduk” dedi.

“GAZİPAŞA’DAN KAŞ’A KADAR BÜTÜN OTELLERİMİZ EŞİT DOLULUKTA BULUNUYOR”

Geçen yılın Kurban Bayramı’na göre yaşanan yoğunluğu değerlendiren Başkan Hakan Saatçioğlu “Geçen sene bu kadar çok erken rezervasyon gelmemişti. Gazipaşa’dan Kaş’a kadar bütün otellerimiz eşit dolulukta bulunuyor. Alanya’da biraz daha fazla doluluk var, orası da yatak kapasitesi çok daha fazla olduğu için. Geçen yıl yaşanan doluluğa göre bu yıl yüzde 12’lik bir artışımız var. Avrupalı çok sayıda misafirimiz geldi” sözlerine yer verdi.

25 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Kurban Bayramı’nda 3 yıldızlı otellerde 5 günlük tatilin 25 bin TL’den başladığını belirten Hakan Saatçioğlu, “Bu rakam yukarı doğru gidiyor. Maliyetler bizi çok zorladı. Çok ciddi şekilde enflasyona eziliyoruz” ifadelerine yer verdi. Otellerde ciddi bir personel açığının olduğunu da belirten Saatçioğlu, “Bu sorun yeni değil. Pandemiden sonra ortaya çıkan bir sorundur. Pandemiden sonra her geçen yıl daha da kötüye gitti. Sadece Türkiye'de değil bütün dünyada hizmet sektöründe insanlar çok çalışmak istemiyor. Yani kimse kimseye artık hizmet vermek istemiyor. Bizim barınma problemimiz var; çünkü Türkiye'nin her yerinden insanlar gelip çalışmak istiyor. Ama biz onlara yeteri kadar lojman veremediğimizden dolayı tercih edilmiyoruz” sözlerine yer verdi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN