Antalya’da binlerce mezarın sahipsiz bırakıldığına dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilileri, sahipsiz mezarların bakımının oldukça zor olduğuna dikkat çektiler. Defin işleminin ardından bir daha ziyaret edilmeyen mezarların zamanla bozulduğuna ve çöktüğüne dikkat çeken yetkililer ise bu durumdan dolayı çaresiz kaldılar.

ÇOK SAYIDA MEZAR ÇÖKMÜŞ DURUMDA!

Antalya’nın merkez Muratpaşa ilçesinde yer alan Andızlı Mezarlığında çok sayıda mezarın çöktüğü veya taşlarının kırıldığı görüldü. Mezarların kalitesiz malzemeden yapıldığı için çöktükleri iddia ediliyor. Kurban Bayramı nedeniyle kabir ziyareti gerçekleştiren Antalyalılar çöken ve bozulmuş mezarlar karşısında üzüntülerini dile getirdi. Durumu yetkililere ileten duyarlı vatandaşlar mezarların sahipsiz olduklarını öğrendiklerinde ise üzüntüleri iki katına çıktı.

YETKİLİLER AÇIKLAMA YAPTI

Büyükşehir Belediyesi Andızlı mezarlığında yaşanan çökmeler karşısında tepki büyüyordu. Vatandaşlar mezar yapan firmaların malzemeden çaldıklarını, bu sebepten dolayı mezarlarda çökmeler olduğunu iddia ediyorlar. Onlarca mezarın çöktüğü veya taşlarının kırıldığı Andızlı Mezarlığı’nda yaşanan sorun karşısında ise yetkililerden açıklama geldi. Antalya’da yer alan mezarlıklarda binlerce mezarın sahipsiz olduğuna dikkat çeken yetkililer; “Defin işleminin ardından mezara bir daha uğramayan binlerce kişi var. Sahipsiz bırakılan mezarlarda yaşanan sorun karşısında da cenaze yakını bulunamadığı için hiçbir şey yapılamıyor. Diğer yandan bozulan mezarların bakımı çok büyük bir maliyete yol açacak” şeklinde görüş belirttiler.  

MEZARLAR KALİTELİ ÜRÜNLERLE YAPILMIYOR MU?

Vefat eden yakınlarının mezarlarını yaptırmak isteyen vatandaşlar Andızlı Mezarlığı çevresinde yer alan veya farklı bir yerde bulunan firmalarla anlaşıyor. Mezar yapım işi için anlaşılan firmanın mezarı yaparken kaliteli ürün kullanmadığı iddia edilirken, kalitesiz malzemelerden yapılan mezarların ise kısa süre içerisinde çöktüğü veya bozulduğu ifade ediliyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞLARDA ÇÖKMELERDE ETKİLİ OLUYOR

Antalya’da yaşanan şiddetli yağışların ardından da mezarlarda çökme veya bozulmaların oluşabileceğine dikkat çekiliyor. Andızlı Mezarlığı’nda yaşanan çökmeler karşısında yetkililerin harekete geçmesi istendi. Bozulan mezarlar vatandaşlar tarafından onarılmaya çalışılsa da çok sayıda mezarın çöktüğü veya ortadan ikiye yarıldığı görüldü.

EN DÜŞÜK MEZAR YAPIM İŞİ 12 BİN 500 LİRA

Antalya Muratpaşa ilçesinde yer alan Andızlı Mezarlığı’nda mezar yapım işinin en düşük 12 bin 500 liradan başladığı ifade edildi. Mezar yapan bazı işletmeler bu rakamın tavan fiyatının cenaze yakınlarının isteğine göre değiştiğini dile getirdiler.

Antalya’da mezar fiyatları dudak uçuklatıyor! Antalya’da mezar fiyatları dudak uçuklatıyor!

Muhabir: BÜLENT ÖNER