Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan meclis toplantısı dün gerçekleşti.  Toplantıda konuşan CHP Grup Sözcüsü Büşra Dirgen Özdemir’in Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutukluluğuyla ilgili konuşması damga vurdu.  Dirgen, "Mesut Kocagöz’ün olması gereken yer cezaevi değil, Kepez Belediye Başkanlığı makamıdır" ifadelerini kullandı. 

"MESUT KOCAGÖZ'ÜN TUTUKLULUK KARARI VİCDANLARI YARALAYAN BİR KARARDIR"

Antalya Büyükşenhir Belediyesi’nin dün yapılan Mayıs ayı olağan meclis toplantısında gündem dışı konuşmalar bölümünde söz alan CHP Grup Sözcüsü Büşra Dirgen Özdemir, “14 Nisan tarihinde bilgisine başvurulmak üzere Adliyeye davet edilen Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz’ün haksız ve hukuka aykırı olarak tutuklanması, vicdanları rahatsız eden ve yaralayan bir karardır. Yarım gün içinde hazırlanmış bir ön rapor ve bir kısım şüphelilerin beyanları neticesinde, kazayla ilgili hiçbir görev ve sorumluluğu bulunmamasına rağmen tutuklanması ve yine 4 Mayıs tarihinde dosyaya konulan bilirkişi raporunda belirtilen başkanımızın lehine bulgular göz ardı edilerek delil karartma ve kaçma şüphesi bulunmadığı halde tutukluluk halinin devamı, adalete olan inancımızı zedelemektedir. Tutukluluk hali olmadan da soruşturmayı yürütebilecek olan adli mercilerin niçin tutuklama tedbirine başvurduklarını, hâlâ neden bu yanlışı devam ettirdiklerini anlamak mümkün değildir” diye konuştu. 

"KAZANIN BAŞ AKTÖRÜ GİBİ LANSE EDİLMİŞTİR"

“Meydana gelen kazada Sayın Mesut Kocagöz’ün hukuki sorumluluğunun olmadığı aşikardır. Alınan bilirkişi raporu ile de kesinlik kazanmıştır” ifadelerini kullanan Özdemir, “Sayın Kocagöz’ün 23 Kasım 2023 tarihinde ANET A. Ş.’deki görevinden istifa etmiş olması, istifasına kadar olan süreçte teleferiğe ait bütün bakımların eksiksiz yapılmış olması, görev yaptığı süre içinde herhangi bir kazanın yaşanmamış olması, bunun en büyük delilidir ve bilirkişi raporuyla da teyit edilmiştir. Savcılık tarafından alınan, aralarında profesör ve doçentlerin de olduğu bir heyetten bilirkişi raporu alınmıştır. Bu bilirkişi raporunda da Sayın Kocagöz’ün kaza sırasında görevinde olmadığı, görevi süresince herhangi bir kazanın vuku bulmadığı, kendisinin sorumluluğunun olmadığı vurgulanmış, ancak lehine olan deliller dikkate alınmaksızın bütün dosya Kocagöz aleyhine yorumlanarak, kendisi kazanın baş aktörü gibi lanse edilmiştir” şeklinde konuştu.

Muhalefetin Antalya milletvekilleri TBMM'de ses yükseltti! Muhalefetin Antalya milletvekilleri TBMM'de ses yükseltti!

"MESUT KOCAGÖZ İÇİN ADALET İSTİYORUZ"

"Mesut Kocagöz’ün olması gereken yer cezaevi değil, Kepez Belediye Başkanlığı makamıdır“ diyen Özdemir, "20 yıldır verdiği emek ve mücadelenin bir sonucu olarak kazandığı kepez Belediye Başkanlığı makamı başkanını beklemekte, görevini ifa edememesi nedeniyle kendisinden hizmet bekleyen 650 bin Kepezli vatandaşımızın iradesine de kilit vurulmaktadır. Elim olayda kusuru olanlar varsa yargılanması en büyük dileğimiz. Ancak başkanımızın bir an evvel görevinin başına dönmesi, Kepez halkına hizmet etmesi hem hukuken olması gereken, hem de kamuoyu vicdanının beklentisidir. Mesut Kocagöz’ün olması gereken yer cezaevi değil, Kepez Belediye Başkanlığı makamıdır. Hukukla izah edemediğimiz, siyasi olduğunu düşünmek dahi istemediğimiz bu karara karşı bir aydır verdiğimiz hukuk mücadelesinde demokrasiye, adalete, halk iradesine inanan herkesi sesimize ses olmaya davet ediyor, adil ve tarafsız olan bir yargıya olan inancımızla Mesut Kocagöz için adalet diyoruz" sözlerini kullandı. 

1 MİLYAR 500 MİLYON TL BORÇLANMA YETKİSİ

Büyükşehir Meclisi’nin ek göndem maddeleri çerçevesinde 1 milyar 500 milyon TL borçlanma konusu görüşüldü. Ek gündemin 2 ve 3. Maddeleri çerçevesinde, önceki yıllarda başlayıp devam eden, 2024 yılında yapılması planlanan yatırımların finansmanında kullanılmak üzere 1 milyar 500 bin lira borçlanmanın İller bankası A. Ş., kamu bankaları veya özel bankalardan kısa, orta ve uzun vadeli olarak nakit finansal kiralama ve yatırım kredisi dahil olmak üzere her türlü borçlanmayı kapsayacak şekilde kredi kullanılması konusunda Genel Sekreterliğin  yetkilendirilmesi CHP ve MHP gruplarının evet, AKP grubunun ret oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN