Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) tarafından bu yıl 26.'sı düzenlenen 'Çevre Hizmet Ödülleri - 2023' töreni İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Törene TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve çok sayıda davetli katıldı.

ÖDÜLÜNÜ REKTÖR ÖZKAN TAKDİM ETTİ 

Törende, Prof. Dr. Hasan Mandal'a, iklim değişikliği ile mücadeleye katkıları ve bilimsel çalışmaları nedeniyle Bilim Onur Ödülü verildi. Ödülü Prof. Dr. Mandal'a Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan takdim etti. Prof. Dr. Hasan Mandal yaptığı konuşmada, "Çevre alanında 26 yıl tabii önemli bir zaman. Belki 26 yıl önce böyle bir ödülün anlamı biraz daha farkındalık odaklıydı. Toplumsal duyarlılık anlamında önemli olma noktasından bugüne kadar geçen zamanda gerçekten ne kadar zorunlu olduğunu, bir diğer ifadeyle bu tipteki bir öngörü çalışmasının farkındalıktan zorunluğa doğru geçen bir ortamda ne kadar kıymetli olduğunu görmüş olduk" dedi.

TÖRENDE ÇEVRE SORUNLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Konuşmalarda, iklim değişikliğinin küresel bir tehdit olduğu ve bu sorunun çözümü için acil adımlar atılması gerektiği vurgulandı. Törene katılanlar, çevrenin korunması ve sürdürülebilir bir geleceğin inşa edilmesi için hepimize büyük görevler düştüğünü dile getirdiler. Törende ayrıca, Akdeniz Üniversitesi'nin çevre koruma ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları da tanıtıldı.

DİĞER ÖDÜL SAHİPLERİ 

  • Törende Bilim Hizmet Ödülünü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şiir Kılkış, Bilim Teşvik Ödülünü ise Harran Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Pelin Yapıcıoğlu aldı.

  • Türkiye Ölçeği "Kamu" kategorisinde ödülleri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği Şube Müdürü Mehmet Demir, Bucak Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Haşim Çevik ve İzmir Büyükşehir Belediyesi aldı. Türkiye Ölçeği "Özel" kategorisinde ise ödülü S.S. Antalya Başka Bir Okul Mümkün Eğitim Kooperatifi kurucu ortağı Türker Bodur aldı.

  • Antalya Ölçeği "Kamu" kategorisinde ödülleri Ahu Aysal Anaokulu Okul Müdürü Baran Ceyhan İdem ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Antalya İl Müdür Yardımcısı Mehmet Akın, Şube Müdürü Sedat Akın ve proje ekibi aldı. Antalya Ölçeği "Özel" kategorisinde ise ödülü Lara Barut Collection Kalite Müdürü Gülbahar Ölmez aldı.

  • Akdeniz Üniversitesi Ölçeğinde, "İklim değişikliği ve etkileri konusunda farkındalık çalışmaları" ile Akdeniz Üniversitesi Çevre ve İklim Değişikliği Topluluğu Başkanı Ali Eşref Can ödülü aldı.

  • Özel Ödülü ise Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yiğit Kazançoğlu ve Bartın Üniversitesi Öğr. Gör. Nihal Özdemir aldı.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi/Bülten