Antalya’da CHP’li Muratpaşa Belediyesi tarafından Bambus Koyu içi verilen hukuki mücadele zaferle sonuçlandı. 

CHP’Lİ BAŞKAN UYSAL DUYURDU

Antalya halkının da sonucunun merakla beklediği davayla ilgili son gelişmeyi Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu. CHP’li Başkan Uysal o duyurusunda şu ifadelere yer verdi: 

“Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde halktan koparılmaya çalışılan Bambus Koyu için verdiğimiz mücadele ilk sonucunu verdi. Ankara 6. İdare Mahkemesi Bambus ihalesini iptal etti.”

Ümit Uysal Hıdırellez Etkinliği

İPTAL KARARININ GEREKÇESİ

Başkan Uysal açıklamasının devamında, “Nitelikli Doğal Koruma Alanı' statüsünde olan Bambus Koyu’ndaki kaçak yapıları ve aykırı düzenlemeleri 2016 yılında yaptığımız yıkım ile ortadan kaldırmıştık. Bunun ardından Muratpaşa Belediyesi olarak koyu halka açmak için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na 6 kez başvurduk fakat sonuç alamadık. 2022 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koyu tekrar ihaleye çıkardı, bu ihaleye de belediye iştirakimiz Falez A.Ş. ile katıldık. Fakat ortaya çıkan yüksek bedellerle ihale başka bir firmada kaldı. Bunun üzerine Bambus Koyu’nun devletin hüküm ve tasarrufu altındaki koruma statüsüne sahip bir alan olduğu ve ihalenin Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu gerekçesi ile hukuki yollara başvurduk ve nihayetinde yapılan özelleştirme ihalesi bugün mahkeme tarafından ihale usulüne aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edildi” ifadelerine yer verdi.  

Muratpaşa’da Plajlara Giriş Ücretsiz

“KIYILAR HALKINDIR”

Kıyıların halka ait olduğunun altını kalın harflerle çizen Uysal, “Bambus’ta daha önce yer alan özel işletmenin denizden iş ve beton makineleri getirerek yarattığı tahribat hala hafızalarımızda. Bu doğa harikası koyda tekrar bunların yaşanmasını istemiyoruz. Zaten halka ücretsiz açılması gereken halka ait bir yer. Her ne kadar mahkeme kararı ihalenin usulüne ilişkin olsa da kamunun, yani sizlerin, bizim yararlanmamız gereken bütün alanları ihale etme hastalığından ülkemiz bir an evvel kurtulmalıdır. Bakanlığımızı, Muratpaşa’daki tüm plajları halka açık tutmak için kamu yararı adına tekrar iş birliğine davet ediyorum. Tekrar tekrar ifade ediyorum, kıyılar halkındır” cümleleriyle açıklamalarına nokta koydu. 

Muhabir: VELİ AKOĞLU