Antalya’da havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek için parklarda ki süs havuzlarına girerek serinlemeye çalışan çocuklar, tehlikeye davetiye çıkartıyor. Parklarda yer alan süs havuzlarına girilmemesi konusunda yetkililerin acil önlemler alması istendi. Parklarda yer alan süs havuzlarının elektrik aksamlarının kontrolden geçirilmesi isteniyor. 

ÇOCUKLAR PARK VE YEŞİL ALANLARA AKIN EDİYOR

Sıcak hava karşısında serinlemek için parklarda ki süs havuzlarından istifade eden çocuklar yürekleri ağıza getiriyor. Zaman geçirmek ve serinlemek amacıyla süs havuzlarına girdiklerini belirten bazı çocuklar, “Zaman geçirmek için parklara geliyoruz, terlediğimiz zaman ise serinlemek amacıyla havuza giriyoruz. Parkta bulunan bekçiler havuza girmememiz konusunda bizi uyarıyorlar ama biz yine de giriyoruz” şeklinde konuştu. 

HAVUZ İÇERİSİNDEKİ ELEKTRİK AKSAMLARI ELDEN GEÇİRİLSİN

Antalya genelinde yer alan parklarda bulunan süs havuzlarında ki elektrik aksamının sağlamlaştırılmasını ve suyla olan bağlantısının kesilmesini isteyen vatandaşlarda, havuz içerisinde ki akım kablolarının yeniden elden geçirilmesini talep etti. Yerel yönetimlere bu konuda önemli görevler düştüğüne dikkat çeken vatandaşlar, “Serinlemek amacıyla havuza giren bir çocuğun başına elektrik aksamı nedeniyle bir şey gelirse bunun hesabını kimse veremez. Bu nedenle parklarda yer alan süs havuzlarının elektrik aksamlarının tamamı yenilenmeli” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

SÜS HAVUZLARINA GİRİLMEMELİ!

Süs havuzlarının sadece elektrik aksamlarından kaynaklı ölümlere neden olmadığını ifade eden yetkililer, süs havuzlarında serinleyen çocukların ciddi hastalıklara da yakalanabilecekleri uyarılarında bulundular. İşte o açıklamalar:

“Süs havuzları su kaynaklı birçok hastalığa sebep olabilecek ortamlar oluşturmaktadır. Havuzlarda 2 ana kirletici karşımıza çıkmaktadır. Birincisi yüzücüler, ikincisi havuz duvar, tesisat ve borularında bulunan mikroorganizmalardır. Havuzlara giren insan ve hayvan kaynaklı kirleticiler mevcut yapılan dezenfeksiyonu bozmaktadır. Kavşak, park ve bahçelerdeki süs havuzlarından, çevreye yayılan su zerrecikleri ile sudaki mikropların çevredeki hayvan ve insan sağlığı açısından risk teşkil etmektedir ki çocuklarımızın buralarda suya girmeleri bir takım enfeksiyonlara neden olmaktadır. Süs havuzlarında bulunan mikroorganizmalar su yutma veya deri ile temasla vücut içine girerek hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar; Kolera, mantar, Tifo, Paratifo, Dizanteri, E.Coli, Hepatit A-E, Kulak ve Göz enfeksiyonlarıdır." 

Muhabir: BÜLENT ÖNER