Antalya’da geri dönüşüm işçileri, çöpten topladıkları ve geri dönüşümü sağlanan hurda malzemeleri satarak geçimlerini sağlıyor. Sabahın erken saatlerinde işbaşı yapan çocuk, genç ve yaşlı vatandaşlar şehrin pek çok noktasında görmek mümkün. Ekmeklerini çöpten kazanan çocuklar, karıştırdıkları çöp konteynırlarında ayrıştırdıkları kağıt, plastik, naylon, metal ve camları yüklüyorlar. 

HURDA VE ATIKLARI TOPLUYORLAR

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde sabahın erken saatlerinden itibaren cadde ve sokaklara çıkan geri dönüşüm ürünü toplayıcıları, yaz-kış demeden bu işi yapıyorlar. Yaşları 16 ile 60 yaşlarında değişen vatandaşlar topladıkları geri dönüşüm ürünlerini satarak yaşamlarını sürdürüyor. Son aylarda özellikle Suriyeli oldukları ifade edilen geri dönüşüm toplayıcılarının sayısında artış görüldü. 

Kağıt Toplayan Genç

GEÇİMLERİNİ ÇÖPLERDEN SAĞLIYORLAR!

Geçimini toplayıcılıkla geçiren çocuklar, arabalarıyla hurda ve atık kağıt toplarken ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. Toplayıcılık mesleğini sürdürerek hayata tutunmaya çalışan kağıt toplayıcıları, her geçen gün hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalışıyorlar. Sırtlarında çuvalları ile dolaşan kağıt toplayıcıları, sabahtan akşama kadar Antalya’yı bir ucundan diğerine ucuna turluyorlar. Sokaklardaki kağıtları, kartonları, hurdaları, şişeleri, naylon torbaları toplayarak geçimini sağlayan yüzlerce kişi yaşıyor Antalya’da. Bu işi yaparken sorunlarla karşılaşan çöp toplayıcıları, başka iş olmadığından hurda malzemeleri topladıklarını belirtiyorlar. 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER