Turizmin başkenti Antalya’da vatandaşlar Haziran ayı ile birlikte yaz sıcaklıklarını hissetmeye başlayacak. Antalya’da Pazar günü en yüksek 29 derece olması beklenen sıcaklık değeri Pazartesi günü 40 dereceye yaklaşacak. 

NİSAN’DA SICAKLIK REKORU

Turizmin başkenti Antalya’da Nisan ayında yaşanan sıcak günlerin ardından Mayıs ayını mevsim normallerinde geçirdi. Nisan ayı sıcaklıkları yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. 1991-2020 normalleri Nisan ayı ortalama sıcaklığı 12.3 derece iken 2024 yılı Nisan ayı sıcaklığı rekor düzeyde artarak 16.6 derece olarak gerçekleşti. 

MAYIS’TA MEVSİM NORMALLERİNE DÖNÜLDÜ

2024 yılı Nisan ayı, 1991-2020 normalleri Nisan ayı ortalamasının 4.3 derece üzerinde gerçekleşti. 2024 yılı Nisan ayı, son 53 yılın en sıcak Nisan ayı olarak kayıtlara geçti. Antalya’da da Nisan ayı ortalama sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Akdeniz Bölgesinin Nisan ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 15.3 derece iken, 2024 Nisan ayı 19.3 derece ölçüldü.  Nisan ayını yaz havasında geçiren Antalya’da Mayıs ayında ise mevsim normallerinde geçirdi.  

VATANDAŞ SOKAĞA ÇIKMAKTA ZORLANACAK

Antalya’ya Haziran ayı ile birlikte ise yaz sıcaklıkları giriş yapacak. Haftasonu mevsim normallerinde seyredecek olan ve en yüksek 29 derece olması beklenen sıcaklık değeri yeni hafta ile birlikte bir anda 40 dereceye yaklaşacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan orta ve uzun vadeli tahminde hafta boyunca sıcak hava dalgasının etkili olması bekleniyor.
 

Muhabir: ERTUĞRUL GÜN