DEM Parti Antalya İl Örgütü Kobani davasında verilen hapis cezaları protesto edildi. Dem Parti Antalya İl Başkanı İhsan Nergiz’in Kürtçe, İl Eş Başkanı Hülya Can’ın Türkçe olarak aktardığı basın bildirisinde, ”Biz bu cezaları ve bu kararı tanımıyoruz. Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunda ve vicdanında berat etmişlerdir” ifadelerine yer verildi.  

"TÜRKİYE HUKUK TARİHİNE BİR KARA LEKE DAHA SÜRÜLDÜ"

Kobani davasında verilen mahkeme kararlarıyla ilgili basın bildirisini okuyan DEM Parti İl Eş Başkanı Hülya Can, “Türkiye hukuk tarihine bir kara leke daha sürüldü. Çetelerin, mafyaların güpegündüz kent meydanlarında çakarlı araçlarla serbest dolaştığı, serbest bırakıldığı bir süreçte Kürtleri asit kuyularında katleden, binlerce faili meçhul cinayeti işleyen JİTEM’in davalarının aklandığı bir süreçte, Kürtler ve devrimci siyasetler cezalandırılıyor. Sincan’da bir AKP – MHP yanlısı tarafından bir hukuk katliamına daha imza atılmıştır” dedi. 

Dem Parti Il Başkanlığı Açıklama

"TÜRKİYE'DA YARGI DİYE BİR ŞEY KALMADI"

Selahattin Demirtaş’a 43 yıl 6 ay, Figen Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay, diğer arkadaşlarına yüzlerce yıla kadar hapis cezası verilmesine tepki gösteren Hülya Can, “İddianame nasıl sarayda ve MHP Genel merkezinde yazıldıysa bu karar da aynı odaklar tarafından verilmiştir. Türkiye’de yargı diye bir şey kalmamıştır. Türkiye’de şu anda alınan bu karar, askeri cunta mahkemelerinin aldığı kararlara rahmet okutacak bir karardır. Kobani davasında bir hukuki darbe, bir siyasi darbe daha gerçekleştirilmiştir” diye konuştu. 

"KİRLİ KARARLARI BOŞA ÇIKARACAĞIZ"

Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama çok iyi bilsinler ki biz Kürtler, emekçiler, yoksullar, her zaman olduğu gibi sahada omuz omuza dayanışarak bu kirli kararları boşa çıkaracağız. Bu ülkeyi birgün mutlaka özgürleştireceğiz. Selahattinler ve Figenlerle birlikte Türkiye demokrasisi için, demokratik bir cumhuriyet için mücadele edeceğiz. Bu kararı verenler çok iyi bilsinler ki halklarımız için o günler uzak değil. O günler için mücadelemizi daha kararlı şekilde yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.” 

"FAŞİZME ASLA GEÇİT VERMEYECEĞİZ"

Faşizme karşı omuz omuza dayanışma içinde olacaklarını belirten Can, şunları söyledi:

“Bu karar ya demokrasinin yanında ya da IŞİD’in yanında olunacağının göstergesidir. Kobani kumpas davasında mahkemenin almış olduğu karar onların bir kez daha IŞİD’in ve faşizmin yanında olduklarını göstermiştir. Şunu bir kez daha söylüyoruz: Faşizme asla geçit vermeyeceğiz. Faşizme karşı omuz omuza vermek, daha çok dayanışmanın olması gerektiği bir zaman dilimindeyiz. Biz bu cezaları tanımıyoruz, bu kararı tanımıyoruz. Selahattinler, Figenler, Günay Kubilay’lar, Kobani kumpas davasında yargılanan tüm arkadaşlarımız; Kürtlerin, Türklerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin ve bu toraklardaki tüm ötekileştirilenlerin gönlünde yer etmişlerdir ve özgürlerdir. Haksız ve hukuksuz yere ceza verilen arkadaşlarımız, bütün dünya kamuoyunda ve vicdanında berat etmişlerdir. İçerde de dışarıda da mücadelemiz sürecek. Tüm ezilenlerin hakları için birlikte kazanacağız.” 

Muhabir: BÜLENT ÖNER