Deniz, kum ve güneşi ile her yıl milyonlarca turist ağırlayan Antalya'da denizin dibinden çıkan çöpler tepki çekmeye devam ediyor. Antalya Dream Diving Dalış Merkezi üyesi bir grup dalgıç, 5-6 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Antalya'nın tek koyu olan Konserve Koyu'nda bir dalış gerçekleştirdi.

ADETA ÇÖPLÜĞE DÖNDÜ

Dalgıçlar Akdeniz'in maviliklerinin altında gördüklerine inanmakta zorlandı. Yapılan incelemede denizin altında çok sayıda pet şişe, damacana, demir parçaları, giysi atıkları, kitaplar başta olmak üzere çok sayıda çöp olduğu görüldü. Bir bölgede yoğunlaşan çöplerin adeta bir çöplüğü andırması ise yürekleri sızlattı.

TEK SEFERDE 9 ÇUVAL ÇÖP

Yaklaşık 1 saat su altında kalan dalgıçlar, çöpleri tek tek toplayarak tek dalışta su üzerine 9 çuval çöple çıktı. Dalışın ardından bir açıklama yapan dalgıçlar, "Sürekli ziyaret ettiğimiz ve özellikle ziyaret etmeyen kişilerin 'Göz görmeyince yok sayılan' karada yaşayan biz insanların zarar verdiği bir gerçekliği gözlerinizin önüne sermek istedik. Bu koy, Antalya'nın tek koyudur. Bir dalışta 9 çuval çöp toplayabildik. Antalya Dream Diving Dalış Merkezi olarak, kendi imkanlarımızla elimizden geldiği kadar yer yüzünde yaşayanların bıraktığı kötü izleri silmeye çalıştık. Sualtı dünyasının sizden bir ricası var; lütfen, çöplerinizle mavi dünyayı kirletmeyin" ifadelerine yer verdiler.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ