Nesli tükenme tehlikesi altına olan türlerden biri olan caretta caretta dün gece saatlerinde Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde karaya çıktı. Vatandaşların şok geçirdiği o anlar ise kısa süre sonra kaplumbağanın denize dönmesi ile sona erdi.  

ANTALYA’DA VATANDAŞLAR GÖZLERİNE İNANAMADI

Antalya Konyaaltı Plajı’nda denize giren ve zaman geçiren vatandaşlar, dev kaplumbağayı görünce büyük bir şaşkınlık ve heyecan yaşadı. Sahilde bulunan Umutcan Öncü telefon kamerası ile çektiği fotoğraflar ile görüntülerken, dev kaplumbağa kısa süre sonra tekrar denize girerek ortadan kayboldu. 

‘O ANLAR ÇOK ETKİLEYİCİYDİ’

Umutcan Öncü yaşadığı o anı anlatırken, "Sahilde denizi izlerken, bir anda oturduğumuz yerin tam karşısından dev bir caretta caretta sahile çıktı. Yaklaşık iki adım mesafede birbirimizle bakıştık. Biz de şaşırdık. Kısa süre sahilde kalan dev kaplumbağa kısa süre sonra arkasını dönerek denize daldı ve ortadan kayboldu. Çok etkileyiciydi" diye konuştu. 

Dev Kaplumbağa Sahile Vurdu

BU DÖNEMLERDE KARAYA ÇIKIYORLAR

Nesli tükenme tehlikesi altına olan Caretta carettalar, Akdeniz kıyılarında özellikle yaz aylarında yumurtlamak için sahillere çıkıyor. Uzmanlar, deniz kaplumbağalarının korunması ve doğal yaşam alanlarının korunması gerektiğine her zaman vurgu yapıyorlar. Kaplumbağalara zarar verilmesi halinde ciddi yaptırımlara maruz kalınıyor. 

Sezonun Ilk Caretta Yuvası 23 Nisan'da Koruma Altına Alındı 3
                                        
 

Kaynak: İHA